Kasviatlas: kartoittajat 

Kartoittajat

Vuosina 1985 - 2017 atlaskartoituksessa kattavia neliökilometriruutuja on ollut tekemässä runsaat 400 kartoittajaa. Allaolevassa taulukossa kartoittajakohtaisesti kaikkien havaintojen kokonaismäärä Kastikka-tietokannassa, eri neliöpeninkulmaruutujen lukumäärä, eri neliökilometriruutujen lukumäärä, lajitason karttapisteiden määrä, kattavien atlasruutujen lukumäärä sekä niiden neliöpeninkulmien luku, joilta atlasruudut peräisin. Esimerkki taulukon tulkinnasta: Tietokannassa on 181989 Pentti Alangon havaintoa, jotka ovat peräisin 611:ltä eri 10 km x 10 km:n ruudulta ja 1410:ltä eri 1 km x 1 km:n ruudulta. Lajitason kartoissa on yhteensä 73060 suoraan hänen havainnoistaan peräisin olevaa pistettä 1750 eri lajista. Hän on kartoittanut yksin tai yhdessä muiden kanssa kattavasti 520 neliökilometriruutua 178 eri neliöpeninkulmalta (yhteensä hänellä havaintoja 687 kattavalta neliökilometriltä). - Tilasto laskettu 11.6.2018. Voit ladata taulukon tiedot myös Excel-tiedostona.

KAIKKI HAVAINNOTKATTAVAT ATLASRUUDUT
NIMIHAVAINTOJA10 km x 10 km1 km x 1 kmLAJIPISTELAJILKM1 km x 1 km1 km x 1 km (osa)10 km x 10 km
Aakkula, Seppo102135593341444
Aapala, Kaisu4181110412245222
Ahola, Aapo28422284284111
Aikio, Leena241823392149415161616
Airaksinen, Irja29112288288111
Airola, Jukka1437816870422563
Ala-Risku, Riina6701015443238231
Alanen, Marjaana3602434323283121
Alanko, Pentti1819896111410730601750520687178
Alasaarela, Pauli2111162121272
Alavuotunki, Anne12471871746408562
Alho, Kalevi29702254892372012071121914
Alho, Raili407341173915397105912014717
Alén, Hannu316604686375938545625811
Annanpalo, Ritva8521215847272666
Arkkola, Sirkka2652524236211121
Askola, Pirkko89039491336585519287
Asukas, Raimo101233121
Bendiksen, Katriina13335116116111
Bondestam, Kristoffer133341934334310101
Boren, Esa1476222471297991
Bruun, Jan-Erik179711539639611111
Byholm, Patrik76537380306551
Eeronheimo, Heikki398562179235547212278
Eisto, Kaija3801521357278262
Ekman, Joakim33323332111
Elovirta, Päivi30722307241222
Eronen, Päivi11088108103333
Ervasti, Esa30767261318498332
Erävuori, Lauri32878327222222
Eskelinen, Anu252536642319498142214
Eskelinen, Kirsi8401120667293343
Grönholm, Sonja350621557357213141
Haapalainen, Liisa1551511727612365739809870
Haapamäki, Kukka1073919856305555
Haataja, H.38213186186131
Haataja, Hannele32213186186331
Haikonen, Veli730703081558335141016391305
Hakalisto, Sirkka1862102146832410111
Halenius, Pentti31121308308111
Halkola, Eija830413402221221
Halonen, Pekka456935742510551313912
Hanhela, Pentti1792711039598296876254
Hannila, Juhani21222111
Havas-Matilainen, Paula2618223510715098142
Havia, Marjatta41024282282131
Havia, Pentti4462137346996292910512223
Heikkilä, Hanna1055513323561335631171
Heikkilä, Raimo14427158342801058117393
Heikkilä, Tapio28324282279111
Heikkilä-Huhta, Kati66568541331443
Heikkinen, Henna11111111
Heikkinen, Risto34694510478240222262
Heimala-Raimas, Riitta167111129829810101
Heino, Saini13432551577391873768036
Heinonen, A.389814372238333
Hellström, Kalle183018331594450111811
Helynranta, Leena12006216374617077151541945547
Herlin, Petteri21111111
Herttuala, Anssi71601012014828599354222
Hiedanpää, Heini29723191186121
Hiidensalo, Olli95182594325565616348
Hiltunen, Jouko16123158153111
Hiltunen, Rauno2189471331361280212310
Hinneri, Sakari4152123468179969812291
Hovi, Antti3434676252861087372814
Huhta, Ari-Pekka83381002225195837395220
Huhta, E.11822118118111
Huhta, M.-L.10611106106111
Huhta, Marja-Liisa72135504268222
Huhta, Veikko1102336151201667529734
Huhtala, Kauko749823527325111
Hurme, Inkeri67421041237562915174
Hurme, Tuomo16585111012391131
Huttunen, Heli31122111
Hyvärinen, Marketta9830371584687439694
Hänninen, Kaarina198115331893369666
Häyhä, Teppo14382635529401671
Ikonen, Pauli224618205204141
Immonen, Anne410918329215232
Immonen, Anneli81911018118110101
Immonen, Ilkka252835692371405111211
Impinen, Antero91144111
Iso-Iivari, Lasse6481232954082631191
Isokääntä, Outi56555543253222
Isotalus, Rauno93347373231
Issakainen, Annaliisa92005516852044735283
Jakobsson, Stefan21141126125655911136
Jalas, Jaakko19471658229987110991701
Jalo, Hugo19311193193111
Jantunen, Juha180896821474055161111
Joensuun kasviharrastajat271021652133914142
Jokela, Anne6189288129873798152
Jokinen, Ari86145861361343
Jokiniemi, Heino7254104552739103
Jortikka, Nina479713348255232
Juntunen, Kati10211102102111
Jutila, Heli1223436211404702162
Jutila, Karri47833477353111
Juva, Mikko4605149155236986412435
Jyrylä, Sari11111111
Järventausta, Kari160613171327456574
Järvinen, Vesa381716627485812131
Jääskeläinen, Iiris157025621412370454
Kaakinen, Eero173472585711210871316496
Kaakinen, Kimmo113431133396954617233713
Kaakinen, Saara3924468428784446123
Kaapu, Jarno52033520275333
Kaattari, Tenho11663341576564442363931
Kahila, Pirkko92244897405333
Kaikkonen, Annamaria1234113260260111
Kaipiainen, Heidi376981395071132592729131956
Kaipiainen-Väre, Heidi10979531515897719657231
Kairamo, Jussi55311355355111
Kalleinen, Antti263613172157111
Kalleinen, Lassi234709830411396102411612857
Kallio, Sinikka14911149149111
Kalliovirta, Mika523919399303272
Kalpio, Satu302817213191221
Kalska, Esa98856889385443
Kamula, M.5161118475204121
Kangas, Elina21111111
Kankaanmäki, T.39533392222333
Karelli, Marjukka87034730345332
Karhe, Hannu1608920784877740656513
Karhu, Tommi69747570257444
Karjalainen, Jouko26072045143047127306
Karlström, Paula8001113715277665
Karén, Marjukka20011200200111
Kastell, Sari32233121
Kasvimuseo (TUR), Turun yliopisto8292132480375371
Keihäs, Panu8781214868336272
Keinänen, Pekka13386220757795082416620215
Kekki, Tapio367024323175543222320
Kekäläinen, Mari2462365321483647137
Kelo, Marko23112323111
Kemppainen, Eija27697914915435501181
Kerola, Mailis11111111
Keränen, Pekka27269227147252
Keränen, Saara25264511717343381101
Keskitalo, Jorma112021227426510101
Ketonen, Maija1429912532993146708252
Kettunen, Taina113947708023241131
Keynäs, Kalevi1440737207223886131373
Kilkki, Kalevi14261110591131
Kiltilä, Matti45422294289111
Kinnanen, Hilma281024552264469141713
Kinnunen, Teuvo18722186154222
Kitti, Heidi7311123373282551
Kiuru, Heikki257313142563547101110
Kivi, Maria25911259259111
Kiviniemi, Anni1482824131397195025335
Kivistö, Päivi48923299247231
Kivivuori, Hannu200421640440410101
Klemetti, Kaarina65824405262221
Klemettilä, Teijo32334307221111
Klusmeyer, Klaus27272120662
Klusmeyer, Ralf17122171171121
Koistinen, Jarmo175526013911442900628035
Koistinen, Marja16446917412426631231
Koivunen, Vesa389416327250111
Kokkonen, Jorma500375355941919191
Komulainen, Alpo515848128238249316193
Kortesharju, Jouko6051537598387573
Kortesharju, Mirja52836524338553
Korvenpää, Terhi6861427560252574
Korvenpää, Turkka8072954668314594
Koskela, Kasper61967618262444
Koskinen, Aarre3015549244796175836544
Koskinen, Henri30835306306151
Kosonen, Lasse103539499244295104
Kotanen, Esa16404173546426690040674
Kotiluoto, Riitta48994830121
Kouvo, Matti2717139516641264010287333029
Kudjoi, Suvi23211172172111
Kuitunen, Tuomo97363755639697110936037823
Kukkonen, Ilkka4965225406377511281391
Kulju, Antti19311188188111
Kulju, Heino5195514356226622832254259124
Kulju, Matti26314111618324583313
Kulmala, Hannu104227721178501024344724
Kuoppamäki, Tiina50773389229944115154
Kupiainen, E. -L.587716507186221
Kurki, Seija236952076545312123
Kurtto, Arto128160283101821224173242950048
Kuusinen, Mikko156720514554107181
Kvitvik, Trond48569407206131
Kynsilehto, Kaisu112789727567595036252
Kypärä, Timo3631417335264111
Kytöniemi, Antti46784153186862717204
Kytövuori, Ilkka16590234278562187432536
Kähkönen, Ari6331611175390595364535
Kälviäinen, Ville153811171480362101110
Kämäräinen, Hannu216992877878643167912701
Kärkkäinen, Katri1770417467260561
Kärkkäinen, Sirpa83557666303443
Kärkkäinen, Teijo35223286204332
Kääntönen, Hanna22111221221111
Kääntönen, Leena18096411253689726739211
Kääntönen, Matti3787818010559700131111533319
Laaksonen, Inkeri291130572366409161816
Lahti, Tapani17568151130131
Lahtonen, Tapio3351420095511235135911841826
Laine, Kaija290021847115717131012116718
Laine, Raili46695321346422111
Laine, Tiina43442544292932112
Laine, Unto63003411241715579188016430224
Lampinen, Kristiina13238811513215840549654239728
Lampinen, Raino107331929203931635995916775552548264
Lampinen, Tuula2165831850656614350611512459121
Lampinen, Ville1617301499697010118110153867426
Lampolahti, Janne2714674306555377715816315
Lamppu, Jukka87348687284554
Lappalainen, Suvi966612726299333
Lehtelä, Jouko298115292324460101210
Lehtelä, Suvi16112157157111
Lehtinen, S.612923501227111
Lehtinen, Seija48595983741499492920322249
Lehtola, Teemu10801127787346454
Lehtovaara, Vilma17911178178111
Leikkonen, Matti49613203262972111
Leino, Anne279428562246400161916
Leino, Sirkka21086415703468372363
Leinonen, Sirpa202871003108699615314612
Lempiäinen, Terttu6643150377217588130612
Leppihalme, Elina10461331621312331
Liias, Merja18233174148222
Lilja, Saara2861215722264078106
Lindgren, Leif16086415211346421121
Liukku, Heikki101233121
Lokki, Heikki32133111
Lommi, Sampsa64655646299454
Louna-Korteniemi, Maria16211161161111
Lähdesmäki, Pekka65945656319111
Majala, Eeva40121919221
Mathlin, Helena11111111
Mathlin, Juha11111111
Mathlin, Veli-Matti27112186186111
Mattila, Marjo55601863177547419195
Melamies, Heikki87721327102855115
Mettovaara, Alli16111161161111
Mikkola, Rauno576128224082603382
Moilanen, Helena54777531279333
Moisala, Vuokko10208176802944102
Mononen, Sinikka1267110233233331
Mylly, Paavo15911159159111
Myllynen, Aimo49341613182903131
Mäkinen, Ahti2156132815814707143
Mäkinen, Inkeri114112398253563645527
Mäkinen, Jussi756610753380151
Mäkinen, Liisa852541087854712102
Mäkinen, Minna52223348228222
Mäkinen, Yrjö61433841114474113223723
Mäkirinta, Anna-Maija44346198196341
Mäntylä, Minna390227105106130515166
Määttä, Kirsti18921187187111
Niemi, Aino21111111
Niemi, Olavi58833588321111
Nieminen, Seppo35125149149221
Nukala, Erkki257521450837813132
Nurmi, Jaakko3323437853860103239174610911148408
Nurmi, Jouni2031212415413221
Nurmi, Mikko26212249249111
Nurmi, Terttu26212249249111
Oesch, Lauri193712559314583382
Ohenoja, Esteri806316292014482121026155223110
Ohenoja, Martti2459925476313988792215310
Ojala, Markku11644115393297102
Paalamo, Päivi8312643683251141
Paasimaa, Alli16111161161111
Paasovaara, Päivi656496232472352612288
Palohuhta, J. P.22548873021277582813715350
Parnela, Ari147402146828142999448815
Parviainen, Riitta47568390204332
Paulus, Anna-Liisa627718488222454
Pehkonen, Maija10911109109111
Peltoniemi, Heikki16822168168111
Penttinen, Marja-Leena17122171168111
Pere, Anja11081226818341222
Perkiömäki, Anu22222111
Perätie, Timo34642321111
Pienimäki, Tuula64518233233111
Pihlaja, Kati50146424303342
Piirainen, Mikko7052346716783369913709426346
Piirainen, Pirkko313262529131402911984914510
Pippola, Emilia87348687284554
Pirhonen, A.31233121
Pitkänen, Esa66026419321151
Pitkänen, Jouko11111111
Pitkänen, Maija-Liisa46812288288111
Prehti-Wright, Marja29411293293111
Pulkkinen, Leena2369714652313417764708037
Puolasmaa, Arto3539101247185772616354
Pykälä, Juha1467412873243291231151036
Pylväs, Jouko7831021757291666
Pynssi, Kristiina42223341243222
Raatikainen, Mikko10401001538396082421
Raatikainen, Terttu86592894993783121
Rahko, Pekka211610325615174531451
Rahko, Tiina16875913813274121141
Raikas, Helena267717243234351
Rajala, Terttu1976115037935311141
Rajamäki, Raimo4006715370443
Ranta, Jukka76712383383121
Ranta, Pertti21045512613505725484
Ranta, Yrjö38753343444501832701728
Rantala, Riku76348551248111
Rantanen, Arto110426645523007142
Rantonen, Riitta22511225225111
Rapo, Heikki59236285247331
Raunio, Anne11141028328298771
Rautiainen, Pekka789739315965778114521602
Rautiainen, Veli-Pekka681476265309485725435
Reunanen, Pasi9191213910290777
Riihimäki, Juha261611111
Riikonen, Marko19005580178458351514
Rinne, Eija66134500345332
Rinne, Juhani3276424122055223234
Rintanen, Tapio330755858287842477127447653022
Riska, Sven70718179179881
Risunen, Tarmo15933158158222
Rosenblad, Anne206322232919322222
Rummukainen, Pekka438522453041436121
Ruokanen, Inkeri24447162153121
Ruokanen, Irmeli205720331850404131413
Ruokolainen, Kalle11111111
Ruotsalainen, Annu31122111
Ruotsalainen, Veijo1720223210424648184
Rutanen, Kaarina6014827229058518184
Ryttäri, Terhi2626427519174826136
Räsänen, Juhani305952886521418510987512319
Rönkä, Antti632314226222441
Saaranen, Jukka52972066256064017287
Saarinen, Kaisa35111351351111
Saarinen, Kimmo197796021672327255144
Saikkonen, Arto189914157131111
Salmela, Saara10635102101151
Salmi, Juhani49114949111
Salminen, Kari694827605304111
Salo, Pertti16316242815642110495902
Salomaa, Simo38611242242111
Salonen, Jouko17197412711023796165
Salonen, Vesa44412287287111
Satrin, S.19111191191111
Satrin, V.19111191191111
Savela, Outi393424711992435581
Savitaipaleen seudun luonnonsuojeluyhdistys213611435235210101
Seitapuro, Hanna193718481341366797
Seppänen, Liisa5954611424690660172116
Seppänen, Mika150020491153345585
Siekkinen, Maarit410615391262232
Silkkilä, O. K.172669328384347442402
Silvola, Arja10911109109111
Silvola, H.19011188188111
Silvola, Henri4329391163351609205116
Silvola, Henrik16911168168111
Sipari, Jouko94225519341222
Sipola, Kaisu27568256191222
Sivonen, Martti6901767205753320306
Sivonen, Veera23211231231111
Soppela, Kimmo286123591324426461
Sorola, Sirkka-Liisa29722295293111
Sovelius-Sovio, Eero72277111
Steffen, Norbert208102017131
Suominen, Juha3152021049326912460914797419148
Suominen, Lassi398710395310121
Syrjänen, Kimmo8159176485408410348627
Särkkä, Jari2805184692503672061858672751219
Särkkä, Sari31133111
Söderholm, Unto49134391274332
Taarna, Terho3571025342281121
Taipale, Marjatta674332903722519131411
Takala, Kalevi771717314343516523162
Takala, Minna91866913299555
Takala, Riitta1218311422810856671607858
Takalo, Minna29662828252
Talasniemi, Marja49583077227049314195
Tammilehto, Anna398642932539242443
Tammilehto, Veikko917948311466875720357
Tampereen kasvitieteellinen yhdistys9587817537517069447247311
Tanner, Pasi6839543160746041415
Tegel, Satu39912236236221
Terho, Anja42624276209111
Tervahauta, Sisko1200310614314773
Terävä, Esko6657725106745724243
Tiensuu, Reijo165610162132222
Timonen, Marja-Liisa41144111
Toivonen, Erkki119918613310691874656759
Toivonen, Heikki2628719316096084202
Toivonen, Tauno5628851052170702191
Tolonen, Juhani39954140522794892419629023
Tuhkalainen, Kyösti11111111
Tunkkari, Tiina1084911962288997
Tuokila, Saana48245456214444
Tuomala, Minna6316235448121
Tuomi, Juha82477121
Tuunanen, Elsa19836129117262
Tyrväinen, Minna20811536892358464
Törvi, Liinu11311107107111
Uino, Kauko231710215195121
Ulvinen, Arvi95731129345919110011101
Ulvinen, Tauno345794132165341561891642766973413
Uotila, Anneli200932141140510151
Uotila, Marja7482014740327161
Uotila, Pertti333734057121838713332716412
Urmas, Markku968159594141
Vainio, Maarit19254710915534656105
Vainio, Outi1202981157368444
Valo, Ritva457529633300665131712
Valtiala, Sakari708114135135111
Valtonen, Anu692214631952497352
Valtonen, Pekka2633547209606489517247
Varjus, Tapani24811246246111
Varkki, Alfred1191125212948567571261185253102
Vasari, Yrjö216213341371176293119342
Vauhkonen, Marko1008811807455333
Vauras, Jukka481929472740089061761
Vedenpää, Jyrki242011335335312121
Venetvaara, Jari53544231
Venäläinen, Rosa20411204204111
Verkkoperä, Laila693514558283333
Vilminko, Veikko79367693295333
Vilpa, Erkki4613718674915904124215819064
Virtanen, Juhani603162221137281913241
Virtanen, Risto375842166171946614345
Virtanen, Sini28311283283111
Virtanen, Tarmo633019871636218142652
Vitikainen, Orvo9882345739421462
Vitikainen, Tiina18457117117121
Vormisto, Jaana5060421114314434202119
Vuokko, Seppo171912264018846100858989
Vuollo, Saija820816661288444
Väisänen, Seija765345149376253219259
Välilehto, Sirpa34927324225222
Välimäki, Anne200512307642507123
Väre, Henry1489515822354516421809755926177
Wannas, Lauri87348687284554
Wargen, Lena1543412186342
Wikström, Henrik46215166166551
Wistbacka, Birthe1946318555305141
Wistbacka, Gretel1220210346243131
Wistbacka, Johannes1220210346243131
Ylimartimo, Anneli756610121846426241131

Creative Commons by nc sa