Kartoittajat

Vuosina 1985 - 2016 atlaskartoituksessa kattavia neliökilometriruutuja on ollut tekemässä runsaat 400 kartoittajaa. Allaolevassa taulukossa kartoittajakohtaisesti kaikkien havaintojen kokonaismäärä Kastikka-tietokannassa, eri neliöpeninkulmaruutujen lukumäärä, eri neliökilometriruutujen lukumäärä, lajitason karttapisteiden määrä, kattavien atlasruutujen lukumäärä sekä niiden neliöpeninkulmien luku, joilta atlasruudut peräisin. Esimerkki taulukon tulkinnasta: Tietokannassa on 173014 Pentti Alangon havaintoa, jotka ovat peräisin 610:ltä eri 10 km x 10 km:n ruudulta ja 1385:ltä eri 1 km x 1 km:n ruudulta. Lajitason kartoissa on yhteensä 71239 suoraan hänen havainnoistaan peräisin olevaa pistettä 1739 eri lajista. Hän on kartoittanut yksin tai yhdessä muiden kanssa kattavasti 499 neliökilometriruutua 172 eri neliöpeninkulmalta (yhteensä hänellä havaintoja 665 kattavalta neliökilometriltä). - Tilasto laskettu 14.6.2017. Voit ladata taulukon tiedot myös Excel-tiedostona.

KAIKKI HAVAINNOTKATTAVAT ATLASRUUDUT
NIMIHAVAINTOJA10 km x 10 km1 km x 1 kmLAJIPISTELAJILKM1 km x 1 km1 km x 1 km (osa)10 km x 10 km
Aakkula, Seppo102135593341442
Aapala, Kaisu4181110412245222
Ahola, Aapo28422284284111
Aikio, Leena240823392146415161616
Airaksinen, Irja29112288288111
Airola, Jukka1437816870422563
Alanen, Marjaana3602434323283121
Alanko, Pentti1730146101385712391739499665172
Ala-Risku, Riina6711015444238231
Alasaarela, Pauli10581010242
Alavuotunki, Anne12471871746408562
Alén, Hannu316604686375948555625811
Alho, Kalevi29682251886370212011121864
Alho, Raili401301143825247105112014617
Annanpalo, Ritva8511214846271666
Arkkola, Sirkka2602323233210121
Askola, Pirkko89009388336285219277
Asukas, Raimo101233121
Bendiksen, Katriina12935115115111
Bondestam, Kristoffer133341934334310101
Boren, Esa147622247129710101
Bruun, Jan-Erik179711539639611111
Byholm, Patrik76637381307551
Eeronheimo, Heikki398462179235547212278
Eisto, Kaija3801521357278262
Ekman, Joakim33323332111
Elovirta, Päivi30722307241222
Eronen, Päivi11088108103333
Ervasti, Esa17136151121437111
Erävuori, Lauri32878327222222
Eskelinen, Anu252236642318497142214
Eskelinen, Kirsi8401120667293343
Grönholm, Sonja350621557357213141
Haapalainen, Liisa1551411727612364739809870
Haapamäki, Kukka1073919856305555
Haataja, H.38213186186131
Haataja, Hannele32213186186331
Haikonen, Veli724523041548333661011391285
Hakalisto, Sirkka1858102146732310111
Halenius, Pentti31121308308111
Halkola, Eija830413402221221
Halonen, Pekka456935742510551313912
Hanhela, Pentti1792611039598286866254
Hannila, Juhani21222111
Havas-Matilainen, Paula2618223510715098142
Havia, Marjatta41024282282121
Havia, Pentti4461037346995292110512123
Heikkilä, Hanna1054213323561245621171
Heikkilä, Raimo14412158342800058017393
Heikkilä, Tapio28324282279111
Heikkilä-Huhta, Kati66568541331443
Heikkinen, Henna11111111
Heikkinen, Risto34694510478240222262
Heimala-Raimas, Riitta166711129729710101
Heino, Saini13171551577384867757936
Heinonen, A.389814372238333
Hellström, Kalle182918331593449111811
Helynranta, Leena11857714871315994150141244443
Herlin, Petteri21111111
Herttuala, Anssi71541012014823598354222
Hiedanpää, Heini29723191186121
Hiidensalo, Olli95172594325465516348
Hiltunen, Jouko16123158153111
Hiltunen, Rauno2188461321360279212310
Hinneri, Sakari4152122466179969812271
Hovi, Antti3434676252861087372804
Huhta, Ari-Pekka83381002225195837395220
Huhta, E.11822118118111
Huhta, M.-L.10611106106111
Huhta, Marja-Liisa72135504268222
Huhta, Veikko977536142195566728724
Huhtala, Kauko749823527325111
Hurme, Inkeri67421041237562915174
Hurme, Tuomo16585111012391131
Huttunen, Heli31122111
Hyvärinen, Marketta9827371584685438694
Hänninen, Kaarina198115331893369666
Häyhä, Teppo14372534528401671
Immonen, Anne410918329215232
Immonen, Anneli81911018118110101
Immonen, Ilkka252735692370404111211
Impinen, Antero91144111
Iso-Iivari, Lasse6471232954072631191
Isokääntä, Outi56555543253222
Isotalus, Rauno93347373231
Issakainen, Annaliisa91985516852034725283
Jakobsson, Stefan21141126125655911136
Jalas, Jaakko19475658226987510981701
Jalo, Hugo19311193193111
Jantunen, Juha180886821374045151111
Joensuun kasviharrastajat270821652033814142
Jokela, Anne6189288129873798152
Jokinen, Ari86145861361343
Jokiniemi, Heino7254104552739103
Jortikka, Nina479713348255232
Juntunen, Kati10211102102111
Jutila, Heli1217395711344642142
Jutila, Karri47722476351111
Juva, Mikko4603149154236886312435
Jyrylä, Sari11111111
Järventausta, Kari160613171327456564
Järvinen, Vesa381716627485812131
Jääskeläinen, Iiris157025621412370454
Kaakinen, Eero173402585711210271116496
Kaakinen, Kimmo113231133396947616243814
Kaakinen, Saara3923458328774446123
Kaapu, Jarno52033520275333
Kaattari, Tenho11663341576564442363931
Kahila, Pirkko92244897405333
Kaikkonen, Annamaria1234113260260111
Kaipiainen, Heidi377001395071132792729131756
Kaipiainen-Väre, Heidi10980531515899718657231
Kairamo, Jussi55311355355111
Kalleinen, Antti263613172157111
Kalleinen, Lassi234589830411392102411612857
Kallio, Sinikka14911149149111
Kalliovirta, Mika35766354278232
Kalpio, Satu302817213191221
Kalska, Esa98745888385443
Kamula, M.5161118475204121
Kangas, Elina21111111
Kankaanmäki, T.39533392222333
Karelli, Marjukka87034730345332
Karén, Marjukka20011200200111
Karhe, Hannu1608820784876739656513
Karhu, Tommi69747570257444
Karjalainen, Jouko26072045143047127306
Karlström, Paula8001113715277665
Kastell, Sari32233121
Kasvimuseo (TUR), Turun yliopisto8292132480375371
Keihäs, Panu8781214868336272
Keinänen, Pekka13385520757794382216620215
Kekki, Tapio366924323174542222320
Kekäläinen, Mari2462365321483648148
Kelo, Marko23112323111
Kemppainen, Eija27697914915415491171
Kerola, Mailis11111111
Keränen, Pekka27269227147252
Keränen, Saara25264511717343381101
Keskitalo, Jorma112021227426510101
Ketonen, Maija1429612532993136698252
Kettunen, Taina113947708023241111
Keynäs, Kalevi1440637207223786031373
Kilkki, Kalevi14261110591121
Kiltilä, Matti45422294289111
Kinnanen, Hilma280724552263469151814
Kinnunen, Teuvo18722186154222
Kitti, Heidi7311123373282551
Kiuru, Heikki257313142563547101110
Kivi, Maria25911259259111
Kiviniemi, Anni103201399251986120225
Kivistö, Päivi48923299247231
Kivivuori, Hannu200421640440410101
Klemetti, Kaarina65824405262221
Klemettilä, Teijo32334307221111
Klusmeyer, Klaus27272120662
Klusmeyer, Ralf17122171171121
Koistinen, Jarmo163945811911074878586734
Koistinen, Marja16446917412416621231
Koivunen, Vesa388416327250111
Kokkonen, Jorma500375355941919191
Komulainen, Alpo515848128238249316193
Kortesharju, Jouko6051537598387573
Kortesharju, Mirja52836524338553
Korvenpää, Terhi6861427560252574
Korvenpää, Turkka8072954668314584
Koskela, Kasper61967618262444
Koskinen, Aarre3015549247796175736514
Koskinen, Henri30835306306151
Kosonen, Lasse103238479214295104
Kotanen, Esa16383173544425789440664
Kotiluoto, Riitta48994830121
Kouvo, Matti254193801562114619507330329
Kudjoi, Suvi23211172172111
Kuitunen, Tuomo96932735559665110736037723
Kukkonen, Ilkka4960224405377211261371
Kulju, Antti19311188188111
Kulju, Heino4956413752425408817240245118
Kulju, Matti26294011518304573303
Kulmala, Hannu101277721077391015334624
Kuoppamäki, Tiina50743389229744015154
Kupiainen, E. -L.587716507186221
Kurki, Seija236952076545212123
Kurtto, Arto12666927098420139172142248944
Kuusinen, Mikko156720514554107171
Kvitvik, Trond48569407206131
Kynsilehto, Kaisu112769727567585026252
Kypärä, Timo3631417335264111
Kytöniemi, Antti46774153186762617204
Kytövuori, Ilkka16590234278562187432536
Kähkönen, Ari6329611175390595374636
Kälviäinen, Ville153811171480362101110
Kämäräinen, Hannu193982807498114162812561
Kärkkäinen, Katri1770417467260561
Kärkkäinen, Sirpa83557666303443
Kärkkäinen, Teijo35223286204332
Kääntönen, Hanna22111221221111
Kääntönen, Leena18095411253688725739211
Kääntönen, Matti3787418010559698130911533219
Laaksonen, Inkeri291130572366409161816
Lahti, Tapani17568151130121
Lahtonen, Tapio3346219695011206135111841626
Laine, Kaija289841807085711130912116518
Laine, Raili46695321343421111
Laine, Tiina43442544292932122
Laine, Unto62972406241115562187916429224
Lampinen, Kristiina13223411513177840049614238928
Lampinen, Raino98433727343319034535516615552213264
Lampinen, Tuula2165831850656714350711502457621
Lampinen, Ville1613981498688710110010113865626
Lampolahti, Janne2714974303556378215816315
Lamppu, Jukka87348687284554
Lappalainen, Suvi964612725298333
Lehtelä, Jarkko22511219219111
Lehtelä, Jouko2410131820904438108
Lehtelä, Suvi16112157157111
Lehtinen, S.612923501227111
Lehtinen, Seija48594983741499492920322249
Lehtola, Teemu10801127787346454
Lehtovaara, Vilma17911178178111
Leikkonen, Matti49613203262972111
Leino, Anne279428562246400161916
Leino, Sirkka21072415703463371363
Leinonen, Sirpa202821003108696614314612
Lempiäinen, Terttu6640148376217388130582
Leppihalme, Elina10461331621312331
Liias, Merja18233174148222
Lilja, Saara2861215722264078106
Lindgren, Leif16076315111336421121
Liukku, Heikki101233121
Lokki, Heikki32133111
Lommi, Sampsa64655646299454
Louna-Korteniemi, Maria16211161161111
Lähdesmäki, Pekka65945656319111
Majala, Eeva40121919221
Mathlin, Helena11111111
Mathlin, Juha11111111
Mathlin, Veli-Matti27112186186111
Mattila, Marjo55601863177547420205
Melamies, Heikki86921327092855115
Mettovaara, Alli16011160160111
Mikkola, Rauno576128224082603382
Moilanen, Helena54777531279333
Moisala, Vuokko922615582288482
Mononen, Sinikka1267110233233881
Mylly, Paavo15911159159111
Myllynen, Aimo49341613182903131
Mäkinen, Ahti2156132815814707143
Mäkinen, Inkeri114102398253463545527
Mäkinen, Jussi756610753380151
Mäkinen, Liisa851531077844702102
Mäkinen, Minna52223348228222
Mäkinen, Yrjö61283841112473213213683
Mäkirinta, Anna-Maija44346198196341
Mäntylä, Minna389927105106030515166
Määttä, Kirsti18921187187111
Niemi, Aino21111111
Niemi, Olavi58833588321111
Nieminen, Seppo35125149149221
Nukala, Erkki257521450837813132
Nurmi, Jaakko323745762377799399173510591114393
Nurmi, Jouni2031212415413221
Nurmi, Mikko26212249249111
Nurmi, Terttu26212249249111
Oesch, Lauri193712559314583382
Ohenoja, Esteri805996292014481961026155223110
Ohenoja, Martti2453925476313970791215310
Ojala, Markku50236398272462
Paalamo, Päivi8312643683251141
Paasimaa, Alli16011160160111
Paasovaara, Päivi656396232472252512288
Palohuhta, J. P.21782832941202181713415047
Parnela, Ari147072116728117995448415
Parviainen, Riitta47568390204332
Paulus, Anna-Liisa627718488222454
Pehkonen, Maija10911109109111
Peltoniemi, Heikki16822168168111
Penttinen, Marja-Leena17122171168111
Pere, Anja11081226818341222
Perkiömäki, Anu22222111
Perätie, Timo34642321111
Pienimäki, Tuula64518233233111
Pihlaja, Kati50146424303342
Piirainen, Mikko7039445616503361313589425246
Piirainen, Pirkko312132388821394511834913610
Pippola, Emilia87348687284554
Pirhonen, A.31233121
Pitkänen, Esa66026419321151
Pitkänen, Jouko11111111
Pitkänen, Maija-Liisa46812288288111
Prehti-Wright, Marja29411293293111
Pulkkinen, Leena2313814148913185759708037
Puolasmaa, Arto3535100246185372416344
Pykälä, Juha1466412873243241229151026
Pylväs, Jouko7821021756290666
Pynssi, Kristiina42223341243222
Raatikainen, Mikko10401001538396082421
Raatikainen, Terttu86592894993783121
Rahko, Pekka20059522414264511341
Rahko, Tiina16035011912494091101
Raikas, Helena267717243234351
Rajala, Terttu1966114936934911131
Rajamäki, Raimo3995615269443
Ranta, Jukka76712383383121
Ranta, Pertti21045512613505725484
Ranta, Yrjö38723343424498831701718
Rantala, Riku43034369208111
Rantanen, Arto110426645523007142
Rapo, Heikki59236285247331
Raunio, Anne11141028328298771
Rautiainen, Pekka727337114925224112521482
Rautiainen, Veli-Pekka674271249302985625435
Reunanen, Pasi9191213910290777
Riihimäki, Juha261611111
Riikonen, Marko19005580178458351514
Rinne, Eija66134500345332
Rinne, Juhani2624420117153820204
Rintanen, Tapio330736858286942473126947653022
Riska, Sven70718179179881
Risunen, Tarmo15933158158222
Rosenblad, Anne206322232919322222
Rummukainen, Pekka438522453041436111
Ruokanen, Inkeri24447162153121
Ruokanen, Irmeli205520331849404131413
Ruokolainen, Kalle11111111
Ruotsalainen, Annu31122111
Ruotsalainen, Veijo1715172710374598174
Rutanen, Kaarina6014827229058518184
Ryttäri, Terhi2626427519174826126
Räsänen, Juhani303872806361411610867512319
Rönkä, Antti632314226222441
Saaranen, Jukka52972066255963917277
Saarinen, Kaisa35111351351111
Saarinen, Kimmo197755921472287245144
Saikkonen, Arto189914157131111
Salmela, Saara10635102101151
Salmi, Juhani49114949111
Salminen, Kari694827605304111
Salo, Pertti16300242815640910455902
Salomaa, Simo38611242242111
Salonen, Jouko17097412610993766165
Salonen, Vesa44412287287111
Satrin, S.19111191191111
Satrin, V.19111191191111
Savela, Outi393424711992435581
Savitaipaleen seudun luonnonsuojeluyhdistys213611435235210101
Seitapuro, Hanna193018481341366797
Seppänen, Liisa5949611424690660172116
Seppänen, Mika149820491153345585
Siekkinen, Maarit410615391262232
Silkkilä, O. K.172669328684367442382
Silvola, Arja10911109109111
Silvola, H.19011188188111
Silvola, Henri4161381133206601204816
Silvola, Henrik16911168168111
Sipari, Jouko94225519341222
Sipola, Kaisu27068254190222
Sivonen, Martti6901767205753320306
Sivonen, Veera23211231231111
Soppela, Kimmo285823591323425461
Sorola, Sirkka-Liisa29722295293111
Sovelius-Sovio, Eero72277111
Steffen, Norbert208102017131
Suominen, Juha3151621049326312459314707418848
Suominen, Lassi398710395310121
Syrjänen, Kimmo8159176485408410348597
Särkkä, Jari2673414342338600431830641712190
Särkkä, Sari31133111
Söderholm, Unto49134391274332
Taipale, Marjatta674232903721518131411
Takala, Kalevi771217314243486513152
Takala, Minna91866913299555
Takala, Riitta1218111422810855671607858
Takalo, Minna29662828252
Talasniemi, Marja49573077226949214195
Tammilehto, Anna398642932539242554
Tammilehto, Veikko917548311466575520357
Tampereen kasvitieteellinen yhdistys9587817537517069447247311
Tanner, Pasi6839543160746041415
Tegel, Satu39912236236221
Terho, Anja42624276209111
Tervahauta, Sisko1200310614314773
Terävä, Esko6657725106745724243
Tiensuu, Reijo165610162132222
Timonen, Marja-Liisa41144111
Toivonen, Erkki8368691087658817444641
Toivonen, Heikki2624719216066074192
Toivonen, Tauno5628841052170702191
Tolonen, Juhani39953140522794892419629023
Tuhkalainen, Kyösti11111111
Tunkkari, Tiina1083911961287997
Tuokila, Saana48245456214444
Tuomala, Minna6316235448121
Tuomi, Juha82477121
Turunen, Olli-Pekka18021223872296111
Tuunanen, Elsa19836129117262
Tyrväinen, Minna20731536890358464
Törvi, Liinu11311107107111
Uino, Kauko229710214194121
Ulvinen, Arvi95741129345922109911071
Ulvinen, Tauno343930132165111557891641758965411
Uotila, Anneli200932141140510151
Uotila, Marja7482014740327161
Uotila, Pertti333534057101837913282716412
Urmas, Markku958159594141
Vainio, Maarit19224710915514646105
Vainio, Outi1202981157368444
Valo, Ritva457229633299665141813
Valtiala, Sakari708114135135111
Valtonen, Anu692214631952497352
Valtonen, Pekka2535847204576085512195
Wannas, Lauri87348687284554
Wargen, Lena1543412186342
Varjus, Tapani24811246246111
Varkki, Alfred1189875212949567301261185253102
Vasari, Yrjö215873341361173893019342
Vauhkonen, Marko1007811806454333
Vauras, Jukka430128366035708851691
Vedenpää, Jyrki242011335335312121
Venetvaara, Jari53544231
Venäläinen, Rosa20411204204111
Verkkoperä, Laila691514558283333
Wikström, Henrik46215166166551
Vilminko, Veikko79367693295333
Vilpa, Erkki4611218674915899124115819064
Virtanen, Juhani603162221137281913241
Virtanen, Risto375842166172046614345
Virtanen, Sini28311283283111
Virtanen, Tarmo630819871236138132602
Wistbacka, Birthe1946318555305131
Wistbacka, Gretel1220210346243131
Wistbacka, Johannes1220210346243131
Vitikainen, Orvo9862345737419462
Vitikainen, Tiina18457117117121
Vormisto, Jaana5060421114314434202119
Vuokko, Seppo165012233968172100358989
Vuollo, Saija820816661288444
Väisänen, Seija764745149375953119259
Välilehto, Sirpa34827323224222
Välimäki, Anne200512307642507123
Väre, Henry1487525812346515111810755922177
Ylimartimo, Anneli756610121846426241111

Creative Commons by nc sa