Toimintakertomus vuodelta 2009
Kokoustoiminta
Toimintavuoden aikana yhdistyksellä on ollut seuraavat kokoukset: vuosikokous 4 helmikuuta, kuukausikokoukset 22 huhtikuuta, 21 lokakuuta ja 18 marraskuuta.
Kokouksissa on pidetty seuraavat esitelmät: Olof Biström: Som entomolog i Sydafrika (4.2.); Riikka Kaartinen: Tammen äkämäpistiäis- ja miinaajayhteisöt lounaisessa saaristossa – mitä määrälliset ravintoverkot kertovat? (22.4.); Emma Vitikainen: Sisäsiitoksen syyt ja seuraukset luonnonpopulaatiossa: tutkimuslajina loviniskamuurahainen Formica exsecta. (21.10); Gunilla Ståhls-Mäkelä: Aktuella molekylärtaxonomiska studier om blomflugor (Syrphidae) (18.11.).
Kokouksisse esitettiin neljä erillistä tieteellistä tiedonantoa, Gunilla Ståhls-Mäkelä kaksi tiedonantoa sekä Niclas Fritzén ja Jyrki Muona kumpikin yhden.
Syksyn kokouksissa hyväksyttiin eräitä muutoksia yhdistyksen sääntöihin. Nämä odottavat nyt vahvistusta Yhdistysrekisterissä.
Symposiot ja ekskursiot
Yhdistyksen suunnittelema kevätretki jäi pitämättä koska ilmoittautuneita oli niin vähän.
Stipendit
Seuraavat stipendit on myönnetty tieteellistä tutkimusta varten: Anders Albrecht 800 € hyönteisinventointeihin Suomessa, Olof Biström 500 € sukeltajatyyppien tutkimiseen Pariisissa, Carin Edgren 900 € raskasmetallitutkimuksiin kasvinsyöjähyönteisissä, Seppo Koponen 500 € tutkimusmatkaa varten Lesbokselle, Nina Laurenne 1000 € evoluutio-biologiseen kokoukseen Marseillessa osallistumista varten, Jenni Leppänen 1000 € Eseb2009-kongressiin Torinossa osallistumista varten, Rauno Linnavuori 500 € tutkimusmatkaa varten Iraniin, Vesna Milankov 800 € keräilyretkeä varten Lesbokselle, Jyrki Muona 1000 € Willi Hennig Societyn kokoukseen Singaporessa osallistumista varten, Emilia Nordling 900 € perhosten loisten tutkimiseen, Ritva Penttinen 500 € tutkimusmatkaa varten Lesbokselle, Tomas Roslin 1000 € Grönlannin retkeä varten, Elvira Rättel 800 € tutkimusmatkaa varten Lesbokselle, Gunilla Ståhls-Mäkelä 800 € syrphidikongressiin Novi Sadissa osallistumista varten, Marianna Teräväinen 1000 € kovakuoriaisten DNA-analyyseihin, ja Ika Österblad 500 € hämähäkki-inventointiin Valassaarilla.
Yhdistys on lisäksi myöntänyt 2000 € avustuksen Ika Österbladille Suomen kultapistiäisiä käsittelevän kirjan kuvittamista varten.
Tieteelliset projektit
Vuonna 1981 aloitettu hyönteiskartoitusprojekti on järjestetty uudelleen yhteistyössä Luonnontieteellisen keskusmuseon kanssa; se löytyy nyttemmin verkosta, osoite on www.hatikka.fi, ja sieltä löytyvät myös ohjeet. Vuoden aikana saatiin yhteensä 5840 havaintoa, nämä tulokset ovat jo verkossa.
Julkaisutoiminta
Yhdistys on yhdessä Suomen Hyönteistieteellisen Seuran, Suomen Perhostutkijain Seuran ja Turun Eläin- ja Kasvitieteellisen Seuran kanssa julkaissut sarjasta Entomologica Fennica vol. 19(4) ja vol. 20(1-3), yhteensä 304 sivua. Yhdistystä on sarjan valtuuskunnassa edustanut dos. Lauri Kaila, varamiehenä dos. Tomas Roslin.
Syyskuusta 2001 lähtien on yhdistyksellä ollut kotisivu verkossa. Sen osoite on nykyään www.fmnh.helsinki.fi/users/efhy.
Jäsenet
Vuoden aikana ovat yhdistyksen jäsenistä kuolleet Pauli Bagge, Olli Halkka ja Alf Häggman. Uusiksi jäseniksi on valittu Arno Kullberg, Jenni Leppänen, Elina Peuhu, Ilari Sääksjärvi ja Anssi Teräs. Yhdistyksellä on 14 kirjeenvaihtajajäsentä ja 256 varsinaista jäsentä.
Johtokunta ja muut toimihenkilöt
Johtokuntaan ovat kuuluneet puheenjohtaja, prof. Olof Biström, varapuheenjohtaja, FT Gunilla Ståhls-Mäkelä, sihteeri, dos. Hans Silfverberg, rahastonhoitaja, kultaseppä Carl-Gustaf Lagercrantz, sekä FM Juha Laiho, FM Helena Rosenlew ja dos. Tomas Roslin. Johtokunta on vuoden aikana kokoontunut neljä kertaa.
Tilintarkastajina ovat olleet ekon. Arno Kullberg ja dos. Jyrki Muona sekä varalla FM Simon Finnilä ja FM Jaakko Kullberg.