Suomen kovakuoriaisatlas / Atlas över Finlands skalbaggar / Atlas of the Beetles of Finland

4. Cerambycidae - Curculionidae

1. Sphaeriusidae-Histeridae 2. Staphylinoidea 3. Lucanidae-Scraptiidae

The Finnish Expert Group on Coleoptera
Database management: Seppo Karjalainen & Juha Salokannel
Graphics and statistics: Anders Albrecht (FMNH)
Päivitetty / Uppdaterad / Updated: 15.3.2010

KARTTASYMBOLIT

Täplien väri: (Viimeisen havaintovuoden mukaan, vanhemmat vaaleampia)

Valkoinen < 1901 tai vuosi tuntematon
Punainen 1901-1974
Vihreä 1975-1999
Sininen > 1999

FENOLOGIAYMPYRÄ

Pylväiden korkeus: (havaintomäärän mukaan)
1, 2, 3-4, 5-8, 9-16, 17-32, 33-64, 65-128, 129-

KARTSYMBOLER

Prickarnas färg: (Enligt senaste observationsår: ju blekare, desto äldre)

Vit < 1901 eller år okänt
Röd 1901-1974
Grön 1975-1999
Blå > 1999

FENOLOGIDIAGRAM

Staplarnas höjd: (antal observationer)
1, 2, 3-4, 5-8, 9-16, 17-32, 33-64, 65-128, 129-

MAP SYMBOLS

Dot colours: (According to the last record year: the paler, the older)

White< 1901 or year unknown
Red 1901-1974
Green 1975-1999
Blue > 1999

PHENOLOGY GRAPH

Height steps: (number of records)
1, 2, 3-4, 5-8, 9-16, 17-32, 33-64, 65-128, 129-

                         
  Yht. / Tot. < 1975 1975 - 99 > 1999
Laji
Art
Species
Ruutuja
Rutor
Squares
Havaintoja
Observationer
Records
Ruutuja
Rutor
Squares
Havaintoja
Observationer
Records
Ruutuja
Rutor
Squares
Havaintoja
Observationer
Records
Ruutuja
Rutor
Squares
Havaintoja
Observationer
Records
Kaikki lajit / Alla arter / All species 1567 103946 336 5123 1025 36062 1013 62761
CHRYSOMELOIDEA         
Cerambycidae         
Prioninae         
Prionus coriarius (Linnaeus, 1758) 815 25 33 57
Tragosoma depsarius (Linnaeus, 1767) 59 24 12 23
Spondylidinae         
Spondylis buprestoides (Linnaeus, 1758) 74138 810 2746 4282
Aseminae         
Nothorhina punctata (Fabricius, 1798) 1023 02 312 79
Arhopalus rusticus (Linnaeus, 1758) 83221 67 3159 54155
Arhopalus tristis (Fabricius, 1787) 23 01 11 11
Asemum striatum (Linnaeus, 1758) 114352 1015 5089 60248
Tetropium castaneum (Linnaeus, 1758) 127328 12 5390 79236
Tetropium fuscum (Fabricius, 1787) 68105 00 3251 3854
Tetropium gabrieli Weise, 1905 [import]       
Tetropium aquilonium Plavistshikov, 1940 11 00 11 00
Lepturinae         
Rhagium mordax (DeGeer, 1775) 2581327 913 94379 188935
Rhagium inquisitor (Linnaeus, 1758) 253907 1519 99216 174672
Rhamnusium bicolor (Schranck, 1781) 13 00 13 00
Oxymirus cursor (Linnaeus, 1758) 145342 44 6189 91249
Stenocorus meridianus (Linnaeus, 1758) 112 14 18 00
Pachyta quadrimaculata (Linnaeus, 1758) 56113 44 2437 3572
Pachyta lamed (Linnaeus, 1758) 47347 34 2024 27319
Brachyta interrogationis (Linnaeus, 1758) 65123 512 3856 3055
Evodinus borealis (Gyllenhal, 1827) 1117 11 914 22
Gaurotes virginea (Linnaeus, 1758) 125224 1422 5162 74140
Acmaeops septentrionis (Thomson, 1866) 1294 22 413 879
Acmaeops marginata (Fabricius, 1781) 1144 12 57 835
Acmaeops smaragdula (Fabricius, 1792) 35 01 22 12
Acmaeops pratensis (Laicharting, 1784) 107911 48 54147 55756
Cortodera femorata (Fabricius, 1787) 913 12 44 47
Alosterna tabacicolor (DeGeer, 1775) 171401 811 60110 126280
Pseudovadonia livida (Fabricius, 1777) 22 00 00 22
Nivellia sanguinosa (Gyllenhal, 1827) 15 03 00 12
Anoplodera sexguttata (Fabricius, 1775) 27 13 11 23
Anoplodera maculicornis (DeGeer, 1775) 155334 1635 63113 97186
Anoplodera rubra (Linnaeus, 1758) 167530 1728 59106 112396
Anoplodera sanguinolenta (Linnaeus, 1761) 194856 1519 80195 121642
Anoplodera reyi (Heyden, 1889) 122326 66 4279 80241
Lepturobosca virens (Linnaeus, 1758) 153994 56 49178 111810
Judolia sexmaculata (Linnaeus, 1758) 218769 66 95168 134595
Pedostrangalia pubescens Fabricius, 1787 1035 25 16 824
Leptura nigripes DeGeer, 1775 218 01 11 116
Leptura thoracica Creutzer, 1799 11 00 11 00
Leptura quadrifasciata Linnaeus, 1758 267948 1218 91247 198683
Leptura maculata Poda, 1761 327 03 219 35
Leptura melanura Linnaeus, 1758 3041889 2661 86304 2231524
Strangalia attenuata (Linnaeus, 1758) 111 01 18 12
Necydalis major Linnaeus, 1758 85246 11 40105 55140
Cerambycinae         
Gracilia minuta (Fabricius, 1781) [import] 19 00 19 00
Obrium cantharinum (Linnaeus, 1767) 3391 36 1117 2368
Nathrius brevipennis (Mulsant, 1839) [import] 19 00 19 00
Molorchus minor (Linnaeus, 1758) 101188 88 4471 58109
Aromia moschata (Linnaeus, 1758) 2051 11 926 1424
Hylotrupes bajulus (Linnaeus, 1758) 16 01 00 15
Semanotus undatus (Linnaeus, 1758) 512 13 22 27
Callidium coriaceum Paykull, 1800 2849 00 1934 915
Callidium violaceum (Linnaeus, 1758) 75133 819 3965 3449
Callidium aeneum (DeGeer, 1775) 1429 11 914 514
Pyrrhidium sanguineum (Linnaeus, 1758)       
Phymatodes testaceus (Linnaeus, 1758) 218 03 15 210
Poecilium alni (Linnaeus, 1767) 12 00 00 12
Xylotrechus rusticus (Linnaeus, 1758) 69153 23 3678 3872
Xylotrechus pantherinus (Savenius, 1825) 68 00 11 57
Xylotrechus ibex (Gebler, 1825) 11 00 11 00
Clytus arietis (Linnaeus, 1758) 746 637 12 27
Plagionotus arcuatus (Linnaeus, 1758) 01 01 00 00
Chlorophorus herbstii (Brahm, 1790) 13 01 12 00
Lamiinae         
Lamia textor (Linnaeus, 1758) 2533 44 810 1619
Monochamus urussovii (Fischer v. Waldheim, 1806) 1323 24 57 612
Monochamus sutor (Linnaeus, 1758) 67153 33 3946 29104
Monochamus galloprovincialis (Olivier, 1795) 3896 23 1735 2258
Mesosa myops (Dalman, 1817) 114 00 19 15
Pogonocherus hispidus (Linnaeus, 1758) 315 27 00 38
Pogonocherus fasciculatus (DeGeer, 1775) 207577 918 82121 132438
Pogonocherus decoratus Fairmaire, 1855 3042 11 1618 1623
Oplosia cinerea (Mulsant, 1839) 428 00 317 211
Aegomorphus clavipes (Schrank, 1781) 4890 11 2333 3356
Leiopus nebulosus (Linnaeus, 1758) 519 14 23 312
Leiopus punctulatus (Paykull, 1800)        
Acanthocinus aedilis (Linnaeus, 1758) 103182 1125 4563 5594
Acanthocinus griseus (Fabricius, 1792) 2842 00 44 2438
Exocentrus lusitanus (Linnaeus, 1767) 2681 11 827 2053
Agapanthia villosoviridescens (DeGeer, 1775) 63151 00 2865 4786
Saperda carcharias (Linnaeus, 1758) 69114 78 3255 3751
Saperda similis Laicharting, 1784 69 00 57 22
Saperda populnea (Linnaeus, 1758) 3957 33 2743 1111
Saperda scalaris (Linnaeus, 1758) 63108 22 3053 3453
Saperda perforata (Pallas, 1773) 3068 14 1427 1837
Oberea oculata (Linnaeus, 1758) 2236 00 1119 1317
Stenostola dubia (Laicharting, 1784) 2451 11 1025 1625
Phytoecia nigricornis (Fabricius, 1781)       
Phytoecia cylindrica (Linnaeus, 1758) 818 12 46 410
Tetrops praeusta (Linnaeus, 1758) 4156 39 1415 2732
Megalopodidae         
Zeugophorinae         
Zeugophora scutellaris Suffrian, 1840 710 11 34 45
Zeugophora subspinosa (Fabricius, 1781) 6595 25 2539 4051
Zeugophora turneri Power, 1863 58 00 44 14
Orsodacnidae         
Orsodacne cerasi (Linnaeus, 1758) 435 12 118 415
Chrysomelidae         
Donaciinae         
Macroplea appendiculata (Panzer, 1794) 316 02 313 11
Macroplea mutica (Fabricius, 1792) 1224 12 79 613
Macroplea pubipennis (Reuter, 1875) 917 711 35 11
Donacia clavipes Fabricius, 1792 3468 511 1832 1525
Donacia crassipes Fabricius, 1775 3768 1121 1629 1018
Donacia dentata Hoppe, 1795 2879 616 1447 1016
Donacia versicolorea (Brahm, 1790) 2230 35 1314 711
Donacia semicuprea Panzer, 1796 01 01 00 00
Donacia fennica (Paykull, 1800) 925 25 39 511
Donacia sparganii Ahrens, 1810 1851 615 919 417
Donacia aquatica (Linnaeus, 1758) 92152 1021 4468 4263
Donacia impressa Paykull, 1799 3994 1044 1217 1933
Donacia brevitarsis Thomson, 1884 27 05 11 11
Donacia brevicornis Ahrens, 1810 920 813 11 16
Donacia marginata Hoppe, 1795 615 46 17 12
Donacia bicolor Zschach, 1788 2362 33 1344 815
Donacia obscura Gyllenhal, 1813 3867 56 1431 2130
Donacia aureocincta J.Sahlberg, 1921 02 02 00 00
Donacia antiqua Kunze, 1818 834 11 527 26
Donacia thalassina Germar, 1811 3569 69 1739 1221
Donacia vulgaris Zschach, 1788 3776 34 1838 1934
Donacia simplex Fabricius, 1775 19 00 19 00
Donacia tomentosa Ahrens, 1810 528 00 427 11
Donacia cinerea Herbst, 1784 2255 214 819 1422
Plateumaris discolor (Herbst, 1795) 63127 919 3465 2643
Plateumaris sericea (Linnaeus, 1758) 3775 420 1633 1822
Plateumaris braccata (Scopoli, 1772) 1739 29 816 714
Plateumaris weisei (Duvivier, 1885) 2041 44 1030 67
Plateumaris affinis (Kunze, 1818)       
Criocerinae         
Crioceris duodecimpunctata (Linnaeus, 1758)       
Crioceris asparagi (Linnaeus, 1758) [import]       
Lilioceris lilii (Scopoli, 1763) 2868 11 1230 2037
Lilioceris merdigera (Linnaeus, 1758) 74156 33 3242 42111
Lema cyanella (Linnaeus, 1758) 2234 22 614 1518
Oulema erichsonii (Suffrian, 1841) 1735 12 1016 917
Oulema obscura (Stephens, 1831) 78119 55 4058 4256
Oulema melanopus (Linnaeus, 1758) 79127 613 2942 4872
Clytrinae         
Labidostomis tridentata (Linnaeus, 1758) 1842 18 517 1217
Clytra quadripunctata (Linnaeus, 1758) 92143 716 3243 5784
Smaragdina salicina (Scopoli, 1763) 1135 26 18 821
Smaragdina flavicollis (Charpentier, 1825) 4381 410 1722 2849
Smaragdina affinis (Illiger, 1794) 419 00 24 215
Cryptocephalinae         
Pachybrachis hieroglyphicus (Laicharting, 1781) 2966 11 315 2650
Cryptocephalus coryli (Linnaeus, 1758) 3849 35 1723 1921
Cryptocephalus cordiger (Linnaeus, 1758)       
Cryptocephalus octopunctatus (Scopoli, 1763) 4160 11 2129 2230
Cryptocephalus sexpunctatus (Linnaeus, 1758) 4048 34 1517 2227
Cryptocephalus distinguendus Schneider, 1792 3357 11 1835 1621
Cryptocephalus cruciger Hellén, 1922 23 01 11 11
Cryptocephalus bipunctatus (Linnaeus, 1758) 3267 35 1137 2125
Cryptocephalus biguttatus (Scopoli, 1763) 23 01 11 11
Cryptocephalus aureolus Suffrian, 1847 1843 416 812 615
Cryptocephalus hypochoeridis (Linnaeus, 1758) 321 13 218 00
Cryptocephalus nitidus (Linnaeus, 1758) 1124 16 59 59
Cryptocephalus nitidulus Fabricius, 1787 612 11 410 11
Cryptocephalus parvulus Müller, 1776 4159 45 1424 2530
Cryptocephalus caerulescens Sahlberg, 1838 4879 22 1833 3244
Cryptocephalus marginatus Fabricius, 1781 01 01 00 00
Cryptocephalus decemmaculatus (Linnaeus, 1758) 2344 110 1223 1011
Cryptocephalus moraei (Linnaeus, 1758) 1739 39 614 816
Cryptocephalus quadripustulatus Fabricius, 1775 4263 68 2433 1622
Cryptocephalus bameuli Duhaldeborde (1999) ["flavipes"] 02 02 00 00
Cryptocephalus pini (Linnaeus, 1758) 3874 11 2439 1434
Cryptocephalus punctiger Paykull, 1799 2537 34 1322 1011
Cryptocephalus pallifrons Gyllenhal, 1813 2334 37 1520 67
Cryptocephalus bilineatus (Linnaeus, 1767) 921 819 12 00
Cryptocephalus frontalis Marsham, 1802 1317 24 55 78
Cryptocephalus saliceti Zebe, 1855 35 13 11 11
Cryptocephalus querceti Suffrian, 1848 1130 00 512 818
Cryptocephalus labiatus (Linnaeus, 1761) 176269 1528 83117 99124
Cryptocephalus exiguus Schneider, 1792 1222 818 22 22
Cryptocephalus fulvus (Goeze, 1777) 41110 35 1647 3158
Cryptocephalus pusillus Fabricius, 1777 4090 69 2028 2653
Synetinae         
Syneta betulae (Fabricius, 1792) 97224 11 56110 47113
Eumolpinae         
Pachnephorus pilosus (Rossi, 1790) 38 11 00 27
Bromius obscurus (Linnaeus, 1758) 295941 1837 88176 209728
Chrysomelinae         
Leptinotarsa decemlineata (Say, 1824) [import] 68 00 68 00
Chrysolina graminis (Linnaeus, 1758) 1333 11 624 68
Chrysolina polita (Linnaeus, 1758) 4378 1120 2241 1417
Chrysolina staphylaea (Linnaeus, 1758) 85159 1021 4573 4265
Chrysolina cerealis (Linnaeus, 1767)       
Chrysolina haemoptera (Linnaeus, 1758) 38 38 00 00
Chrysolina sanguinolenta (Linnaeus, 1758) 57134 17 2560 3567
Chrysolina gypsophilae (Küster, 1845)       
Chrysolina varians (Schaller, 1783) 103161 1123 4162 6076
Chrysolina hyperici (Forster, 1771) 829 23 419 47
Chrysolina analis (Linnaeus, 1767) 1432 1331 11 00
Chrysolina marginata (Linnaeus, 1758) 4675 22 1726 3147
Chrysolina fastuosa (Scopoli, 1763) 49115 11 2053 3561
Gastrophysa polygoni (Linnaeus, 1758) 57110 1220 2852 2738
Gastrophysa viridula (DeGeer, 1775) 2243 11 1530 812
Phaedon cochleariae (Fabricius, 1792) 4372 514 2235 1823
Phaedon armoraciae (Linnaeus, 1758) 5494 511 3759 1624
Phaedon concinnus (Stephens, 1831) 2537 11 1625 811
Hydrothassa glabra (Herbst, 1783) 2447 2142 45 00
Hydrothassa marginella (Linnaeus, 1758) 74135 913 4165 3257
Hydrothassa hannoveriana (Fabricius, 1775) 1028 26 719 23
Prasocuris phellandrii (Linnaeus, 1758) 2961 38 1330 1423
Plagiodera versicolora (Laicharting, 1781) 106158 728 4962 5568
Chrysomela cuprea Fabricius, 1775 621 11 519 11
Chrysomela lapponica Linnaeus, 1758 1945 23 612 1330
Chrysomela collaris Linnaeus, 1758 2059 23 1451 55
Chrysomela vigintipunctata (Scopoli, 1763) 1634 01 89 924
Chrysomela populi Linnaeus, 1758 120222 1218 5398 62106
Chrysomela tremula Fabricius, 1787 49110 38 3363 1939
Chrysomela saliceti (Weise, 1884) 24 00 24 00
Plagiosterna aenea (Linnaeus, 1758) 70212 816 2763 43133
Gonioctena flavicornis (Suffrian, 1851) 15 00 00 15
Gonioctena viminalis (Linnaeus, 1758) 89147 917 3353 5177
Gonioctena decemnotata (Marsham, 1802) 5477 47 2028 3342
Gonioctena linnaeana (Schranck, 1781) 1742 24 1432 66
Gonioctena arctica Mannerheim, 1853 1751 23 1127 1021
Gonioctena norvegica (Strand, 1936) 23 01 11 11
Gonioctena quinquepunctata (Fabricius, 1787) 1843 11 1135 67
Gonioctena intermedia (Helliesen, 1913) 73185 78 3470 41107
Gonioctena pallida (Linnaeus, 1758) 98181 1227 5381 4173
Phratora vulgatissima (Linnaeus, 1758) 3471 24 1849 1618
Phratora polaris (Sparre Schneider, 1886) 40114 79 2160 1445
Phratora laticollis (Suffrian, 1851) 64183 56 3670 29107
Phratora vitellinae (Linnaeus, 1758) 177399 3286 66160 96153
Phratora atrovirens (Cornelius, 1857) 4184 920 2029 1935
Galerucinae         
Galerucella nymphaeae (Linnaeus, 1758) 5281 1529 1320 2632
Galerucella aquatica (Geoffroy, 1785) 1731 00 917 914
Galerucella sagittariae (Gyllenhal, 1813) 5188 1425 2036 2027
Galerucella grisescens (Joannis, 1865) 57 11 12 34
Galerucella lineola (Fabricius, 1781) 121204 1119 5391 6894
Galerucella calmariensis (Linnaeus, 1767) 53118 817 3277 1724
Galerucella pusilla (Duftschmid, 1825) 1019 12 712 35
Galerucella tenella (Linnaeus, 1761) 99189 1032 4267 6090
Pyrrhalta viburni (Paykull, 1799) 2889 11 1974 1214
Lochmaea caprea (Linnaeus, 1758) 187431 1121 6193 131317
Lochmaea suturalis (Thomson, 1866) 80163 512 4169 4282
Galeruca tanaceti (Linnaeus, 1758) 90193 1325 3762 50106
Galeruca pomonae (Scopoli, 1763) 1327 310 44 613
Galeruca laticollis Sahlberg, 1838 116 01 00 115
Galeruca melanocephala Ponza, 1805       
Agelastica alni (Linnaeus, 1758) 106190 1027 2851 75112
Phyllobrotica quadrimaculata (Linnaeus, 1758) 5082 917 3345 1420
Calomicrus pinicola (Duftschmid, 1825) 48190 28 2649 24133
Luperus longicornis (Fabricius, 1781) 611 00 510 11
Luperus flavipes (Linnaeus, 1758) 78111 1018 3544 3849
Alticinae         
Phyllotreta vittula (Redtenbacher, 1849) 81211 627 2955 60129
Phyllotreta armoraciae (Koch, 1803) 1349 210 416 923
Phyllotreta nemorum (Linnaeus, 1758) 53134 922 1621 3191
Phyllotreta undulata Kutschera, 1860 195507 814 72156 144337
Phyllotreta tetrastigma (Comolli, 1837) 929 01 826 12
Phyllotreta flexuosa (Illiger, 1794) 1417 22 910 35
Phyllotreta zimmermanni (Crotch, 1873) 25 14 00 11
Phyllotreta striolata (Fabricius, 1803) 159382 618 4367 124297
Phyllotreta ochripes (Curtis, 1837) 818 01 59 38
Phyllotreta exclamationis (Thunberg, 1784) 524 00 00 524
Phyllotreta atra (Fabricius, 1775) 2245 515 1114 716
Phyllotreta nigripes (Fabricius, 1775) 246 02 00 244
Aphthona lutescens (Gyllenhal, 1813) 70113 1119 4462 2732
Aphthona pygmaea Kutschera, 1861        
Aphthona euphorbiae (Schrank, 1781) 421 12 22 117
Aphthona nonstriata (Goeze, 1777) 5194 416 2745 2533
Aphthona erichsoni (Zetterstedt, 1838) 49100 515 2759 2126
Longitarsus ochroleucus (Marsham, 1802) 12 00 12 00
Longitarsus succineus (Foudras, 1860) 56135 413 2139 4083
Longitarsus rubiginosus (Foudras, 1860) 934 13 417 514
Longitarsus tabidus (Fabricius, 1775) 537 00 232 35
Longitarsus lycopi (Foudras, 1860)       
Longitarsus melanocephalus (DeGeer, 1775) 2878 33 1338 1937
Longitarsus plantagomaritimus Dollman, 1912 11 11 00 00
Longitarsus kutscherai (Rye, 1872) 1229 12 611 916
Longitarsus curtus (Allard, 1860) 67 23 11 33
Longitarsus lewisii Baly, 1874 519 01 35 413
Longitarsus pratensis (Panzer, 1794) 1535 25 612 718
Longitarsus longiseta Weise, 1889 2851 11 1725 1125
Longitarsus ganglbaueri Heikertinger, 1912 1352 00 314 1038
Longitarsus atricillus (Linnaeus, 1761) 2251 11 1635 515
Longitarsus suturellus (Duftschmid, 1825) 4483 58 2447 2028
Longitarsus nasturtii (Fabricius, 1792) 3065 11 1021 2243
Longitarsus apicalis (Beck, 1817) 511 23 24 24
Longitarsus holsaticus (Linnaeus, 1758) 2651 59 77 1635
Longitarsus luridus (Scopoli, 1763) 59115 926 3355 2634
Longitarsus fulgens (Foudras, 1860) 23 12 00 11
Longitarsus brunneus (Duftschmid, 1825) 1336 00 812 824
Longitarsus nigerrimus (Gyllenhal, 1827) 1329 00 22 1127
Longitarsus parvulus (Paykull, 1799) 59 23 34 22
Altica aenescens Weise, 1888 22 00 22 00
Altica lythri Aubé, 1843 3459 22 2647 710
Altica carduorum (Guérin-Ménéville, 1858) 01 00 01 00
Altica quercetorum Foudras, 1860 01 01 00 00
Altica tamaricis Schrank, 1785 535 00 319 316
Altica engstromi J.Sahlberg, 1893 1459 210 823 626
Altica oleracea (Linnaeus, 1758) 30103 23 1553 1847
Altica chamaenerii Håkan Lindberg, 1926 247662 1120 108362 145280
Altica palustris Weise, 1888 60114 48 3967 2439
Altica ericeti (Allard, 1859) 2357 11 1851 55
Altica opacifrons Lindberg, 1938 2133 00 78 1425
Altica carinthiaca Weise, 1888 2658 00 1947 1011
Batophila rubi (Paykull, 1799) 98181 719 4159 56103
Lythraria salicariae (Paykull, 1800) 160394 710 51108 112276
Neocrepidodera interpunctata (Motschulsky, 1859) 2955 48 1325 1422
Neocrepidodera motschulskii (Konstantinov, 1991) 64103 55 3151 2947
Neocrepidodera ferruginea (Scopoli, 1763) 4473 514 3044 1215
Neocrepidodera femorata (Gyllenhal, 1813) 2247 17 1324 916
Neocrepidodera nigritula (Gyllenhal, 1813) 2853 33 811 2039
Hippuriphila modeeri (Linnaeus, 1761) 3077 33 1537 1537
Crepidodera fulvicornis (Fabricius, 1792) 196300 1826 78111 115163
Crepidodera aurata (Marsham, 1802) 1742 11 39 1532
Crepidodera nitidula (Linnaeus, 1758) 4380 35 2439 2136
Epitrix pubescens (Koch, 1803) 2866 00 1339 2027
Mantura chrysanthemi (Koch, 1803) 4896 316 2843 2337
Mantura obtusata (Gyllenhal, 1813) 01 01 00 00
Mantura rustica (Linnaeus, 1767) 47 00 25 22
Chaetocnema concinna (Marsham, 1802) 74137 712 3568 4257
Chaetocnema picipes Stephens, 1831 89188 39 3550 62129
Chaetocnema tibialis (Illiger, 1807) 02 02 00 00
Chaetocnema aerosa (Letzner, 1846) 24 11 11 12
Chaetocnema aridula (Gyllenhal, 1827) 2847 00 1726 1221
Chaetocnema mannerheimii (Gyllenhal, 1827) 124215 1017 4061 90137
Chaetocnema subcoerulea (Kutschera, 1864) 11 00 11 00
Chaetocnema hortensis (Geoffroy, 1785) 112263 1425 4870 63168
Chaetocnema sahlbergii (Gyllenhal, 1827) 4595 15 2655 2335
Dibolia depressiuscula Letzner, 1846       
Sphaeroderma testaceum (Fabricius, 1775) 528 00 115 513
Psylliodes affinis (Paykull, 1799) 3375 11 1841 1833
Psylliodes marcida (Illiger, 1807) 1172 11 764 47
Psylliodes picina (Marsham, 1802) 713 12 510 11
Psylliodes attenuata (Koch, 1803) 11 00 11 00
Psylliodes chrysocephala (Linnaeus, 1758) 03 03 00 00
Psylliodes sophiae Heikertinger, 1914 01 01 00 00
Psylliodes napi (Fabricius, 1792) 56116 00 3471 3045
Psylliodes crambicola Lohse, 1954 1341 714 1225 12
Psylliodes hyoscyami (Linnaeus, 1758)        
Psylliodes chalcomera (Illiger, 1807) 120 00 00 120
Psylliodes dulcamarae (Koch, 1803) 723 00 419 44
Psylliodes cucullata (Illiger, 1807) 3482 22 2255 1225
Cassidinae         
Hypocassida subferruginea (Schrank, 1776) 01 01 00 00
Cassida viridis Linnaeus, 1758 6093 310 3552 2831
Cassida hemisphaerica Herbst, 1799       
Cassida murraea Linnaeus, 1767 419 00 00 419
Cassida nebulosa Linnaeus, 1758 2849 59 923 1417
Cassida flaveola Thunberg, 1794 6180 57 3041 2932
Cassida vibex Linnaeus, 1767 3380 11 1741 1938
Cassida panzeri Weise, 1907 1322 03 510 89
Cassida rubiginosa Müller, 1776 82138 38 3554 5076
Cassida stigmatica Suffrian, 1844 02 02 00 00
Cassida sanguinosa Suffrian, 1844 2737 22 1119 1516
Cassida denticollis Suffrian, 1844 3854 00 1724 2330
Cassida sanguinolenta Müller, 1776 2949 22 1418 1529
Cassida prasina Illiger, 1798 34 12 11 11
Cassida nobilis Linnaeus, 1758 1754 13 1337 614
Bruchinae         
Bruchus loti Paykull, 1800 93131 916 3244 5671
Bruchus atomarius (Linnaeus, 1761) 79138 720 3961 4557
Bruchus rufimanus Boheman, 1833       
Bruchus affinis Frölich, 1799       
Bruchus pisorum (Linnaeus, 1758) 01 01 00 00
Acanthoscelides obtectus (Say, 1831) [import]        
Bruchidius lividimanus (Gyllenhal, 1833) [import]        
Callosobruchus chinensis (Linnaeus, 1758) [import]        
Spermophagus sericeus (Geoffroy, 1785) [import]        
CURCULIONOIDEA         
Nemonychidae         
Cimberidinae         
Cimberis attelaboides (Fabricius, 1787) 84204 11 3974 46129
Anthribidae         
Anthribinae         
Tropideres dorsalis (Thunberg, 1796) 1721 12 22 1417
Allandrus undulatus (Panzer, 1795) 1634 02 55 1327
Dissoleucas niveirostris (Fabricius, 1798) 2945 11 914 2230
Platyrhinus resinosus (Scopoli, 1763) 1333 14 48 921
Platystomos albinus (Linnaeus, 1758) 126274 1013 4993 86168
Anthribus fasciatus Forster, 1770 01 01 00 00
Anthribus scapularis (Gebler, 1833) 2550 11 920 1729
Anthribus nebulosus Forster, 1770 80138 22 2136 63100
Choraginae         
Araecerus coffeae (Fabricius, 1801) [import]       
Choragus sheppardi Kirby, 1819 01 01 00 00
Attelabidae         
Rhynchitinae         
Temnocerus nanus (Paykull, 1792) 112207 613 4873 62121
Temnocerus tomentosus (Gyllenhal, 1839) 6288 610 3041 2737
Temnocerus longiceps (Thomson, 1888) 2736 24 1923 69
Neocoenorrhinus germanicus (Herbst, 1797) 3255 36 2234 1215
Neocoenorrhinus aequatus (Linnaeus, 1767) 2465 01 1336 1528
Rhynchites cupreus (Linnaeus, 1758) 80140 411 3859 4770
Byctiscus betulae (Linnaeus, 1758) 6693 413 3642 3138
Byctiscus populi (Linnaeus, 1758) 73117 714 2639 4664
Deporaus mannerheimii (Hummel, 1823) 2944 36 1625 1213
Deporaus betulae (Linnaeus, 1758) 182301 1226 82118 103157
Apoderinae         
Apoderus coryli (Linnaeus, 1758) 80127 615 4155 3857
Apionidae         
Apioninae         
Apion laevigatum (Paykull, 1792) 22 22 00 00
Apion hookerorum Kirby, 1808 109183 717 5994 5872
Apion onopordi Kirby, 1808 47 12 22 23
Apion gibbirostre Gyllenhal, 1813 2769 14 1543 1322
Apion confluens Kirby, 1808 47 46 01 00
Apion stolidum Germar, 1817 1131 01 35 925
Apion radiolus (Marsham, 1802) 03 03 00 00
Apion minimum Herbst, 1797 724 00 723 11
Apion cineraceum Wencker, 1864 12 00 00 12
Apion vicinum Kirby, 1808 12 01 00 11
Apion atomarium Kirby, 1808 1361 01 522 1038
Apion hoffmanni Wagner, 1930        
Apion urticarium (Herbst, 1784) 40111 44 2467 2040
Apion gracilipes Dietrich, 1857 1954 00 1445 79
Apion fulvipes (Geoffroy, 1785) 164282 813 81124 98145
Apion trifolii (Linnaeus, 1768) 1732 12 910 820
Apion interjectum Desbrochers des Loges, 1895 310 04 25 11
Apion apricans Herbst, 1797 141237 811 68106 82120
Apion assimile Kirby, 1808 6587 44 4967 1316
Apion simum Germar, 1817 24 24 00 00
Apion violaceum Kirby, 1808 86122 813 5675 2834
Apion laticeps Desbrochers des Loges, 1870 829 00 610 319
Apion marchicum Herbst, 1797 63105 49 3961 2535
Apion affine Kirby, 1808 612 14 33 35
Apion sedi Germar, 1818 2468 11 1856 711
Apion curtirostre Germar, 1817 113171 1526 7292 4053
Apion frumentarium (Linnaeus, 1758) 736 00 00 736
Apion haematodes Kirby, 1808 3882 24 2540 1738
Apion cruentatum Walton, 1844 92169 1015 4070 5284
Apion rubiginosum Grill, 1893 2036 24 46 1526
Apion rubens Stephens, 1839 1930 11 68 1221
Apion seniculus Kirby, 1808 3752 23 1830 1819
Apion meieri (Desbrochers des Loges, 1901) 3564 12 1733 1829
Apion simile Kirby, 1811 2951283 1631 96311 225941
Apion meliloti Kirby, 1808 2261 00 724 2037
Apion loti Kirby, 1808 2986 26 1958 1322
Apion virens Herbst, 1797 89140 37 5379 4154
Apion ebeninum Kirby, 1808 61128 13 4182 2743
Apion pisi (Fabricius, 1801) 23 23 00 00
Apion aethiops Herbst, 1797 1523 11 1421 11
Apion scandinavicum Dieckmann, 1977        
Apion brundini Wagner, 1943 629 11 316 412
Apion columbinum Germar, 1817       
Apion spencii Kirby, 1808 2841 11 1523 1517
Apion afer Gyllenhal, 1833 01 01 00 00
Apion gnarum Faust, 1890 313 00 00 313
Apion gyllenhali Kirby, 1808 2126 22 1217 77
Apion subulatum Kirby, 1808 63113 45 3977 2731
Apion opeticum Bach, 1854 518 22 215 11
Apion cerdo Gerstaecker, 1854 160274 1020 89151 77103
Apion viciae (Paykull, 1800) 128199 610 79115 5574
Apion ervi Kirby, 1808 84154 815 5095 3744
Apion melancholicum Wencker, 1864 621 11 115 45
Apion punctigerum (Paykull, 1792) 03 03 00 00
Apion facetum Gyllenhal, 1839 136201 310 85121 5670
Nanophyinae         
Nanophyes circumscriptus Aubé, 1864 1119 11 310 78
Nanophyes marmoratus (Goeze, 1777) 91182 1641 4781 4360
Nanophyes sahlbergi (Sahlberg, 1835) 11 00 11 00
Curculionidae         
Entiminae         
Otiorhynchus armadillo (Rossi, 1792) [import] 11 00 00 11
Otiorhynchus lugdunensis Boheman, 1843 11 00 00 11
Otiorhynchus arcticus (O.Fabricius, 1780) 925 11 721 23
Otiorhynchus politus Gyllenhal, 1834 11 11 00 00
Otiorhynchus raucus (Fabricius, 1777) 35131 00 960 2971
Otiorhynchus nodosus (Müller, 1764) 151402 1923 65117 81262
Otiorhynchus porcatus (Herbst, 1795) 715 00 24 611
Otiorhynchus scaber (Linnaeus, 1758) 2551823 1229 92363 1881431
Otiorhynchus singularis (Linnaeus, 1767) 1246 00 518 928
Otiorhynchus sulcatus (Fabricius, 1775) 1539 11 926 712
Otiorhynchus rugifrons (Gyllenhal, 1813) 312 00 22 210
Otiorhynchus desertus Rosenhauer, 1847 2438 11 1320 1217
Otiorhynchus ovatus (Linnaeus, 1758) 158423 1945 70112 92266
Otiorhynchus tristis (Scopoli, 1763) 12 00 12 00
Otiorhynchus ligustici (Linnaeus, 1758) 2956 22 2029 1525
Trachyphloeus rectus Thomson, 1865 419 01 315 13
Trachyphloeus bifoveolatus (Beck, 1817) 75263 614 2646 50203
Trachyphloeus aristatus (Gyllenhal, 1827) 1069 11 47 861
Phyllobius viridicollis (Fabricius, 1792) 4486 314 1734 2738
Phyllobius virideaeris (Laicharting, 1781) 01 01 00 00
Phyllobius oblongus (Linnaeus, 1758) 2859 48 2035 1016
Phyllobius pyri (Linnaeus, 1758) 84147 410 3358 5379
Phyllobius maculicornis Germar, 1824 65102 616 2937 3549
Phyllobius argentatus (Linnaeus, 1758) 102409 612 44130 65267
Phyllobius arborator (Herbst, 1797) 01 01 00 00
Phyllobius glaucus (Scopoli, 1763) 01 01 00 00
Phyllobius pomaceus Gyllenhal, 1834 2155 18 1329 1418
Polydrusus flavipes (DeGeer, 1775) 1023 17 39 67
Polydrusus cervinus (Linnaeus, 1758) 823 11 517 25
Polydrusus pilosus Gredler, 1866 162422 714 61123 112285
Polydrusus undatus (Fabricius, 1781) 203624 1023 70145 149456
Polydrusus fulvicornis (Fabricius, 1792) 240802 2142 88238 150522
Polydrusus formosus (Mayer, 1779) 219 00 00 219
Polydrusus mollis (Ström, 1768) 5693 47 2744 3042
Sciaphilus asperatus (Bonsdorff, 1785) 76150 714 4878 4158
Brachysomus echinatus (Bonsdorff, 1785) 173663 56 56160 123497
Barypeithes pellucidus (Boheman, 1834) 54184 00 2474 41110
Barypeithes mollicomus (Ahrens, 1812) 1537 00 311 1326
Brachyderes incanus (Linnaeus, 1758) 110270 1428 4477 74165
Strophosoma fulvicorne Walton, 1848 220 11 17 212
Strophosoma melanogrammum (Forster, 1771) 1462 00 1040 1122
Strophosoma capitatum (DeGeer, 1775) 3443162 1827 113642 2562493
Liophloeus tessulatus (Müller, 1776) 725 01 516 38
Philopedon plagiatus (Schaller, 1783) 1678 28 1457 713
Barynotus obscurus (Fabricius, 1775) 4472 56 2235 2031
Barynotus moerens (Fabricius, 1792) 01 01 00 00
Tropiphorus elevatus (Herbst, 1795) 1027 00 49 718
Tropiphorus terricola (Newman, 1838) 417 11 212 34
Chlorophanus viridis (Linnaeus, 1758)       
Tanymecus palliatus (Fabricius, 1787) 01 01 00 00
Sitona regensteinensis (Herbst, 1797) 11 11 00 00
Sitona lineatus (Linnaeus, 1758) 5290 46 2237 3147
Sitona suturalis Stephens, 1831 89156 1125 5375 3656
Sitona lateralis Gyllenhal, 1834 2534 33 1321 1010
Sitona sulcifrons (Thunberg, 1798) 87140 1217 3751 4872
Sitona puncticollis Stephens, 1831 12 01 00 11
Sitona lepidus Gyllenhal, 1834 66115 817 3349 3249
Sitona lineellus (Bonsdorff, 1785) 97173 712 4279 5782
Sitona ambiguus Gyllenhal, 1834 70110 69 4470 2331
Sitona macularius (Marsham, 1802) 11 11 00 00
Sitona hispidulus (Fabricius, 1777) 4467 711 2332 1924
Sitona cylindricollis (Fåhraeus, 1840) 2365 00 931 1934
Sitona humeralis Stephens, 1831 02 02 00 00
Lixinae         
Larinus sturnus (Schaller, 1783) 88133 35 70104 1524
Lixus paraplecticus (Linnaeus, 1758) 519 04 49 16
Lixus iridis Olivier, 1807 4577 45 1623 2949
Coniocleonus hollbergi (Fåhraeus, 1842) 411 01 11 49
Coniocleonus nebulosus (Linnaeus, 1758) 23 11 11 11
Bothrynoderes affinis (Schrank, 1781) 543 14 432 27
Cyphocleonus trisulcatus (Herbst, 1795)       
Cleonis pigra (Scopoli, 1763) 1945 413 44 1428
Cyclominae         
Gronops inaequalis Boheman, 1842 1019 00 610 59
Hyperinae         
Hypera zoilus (Scopoli, 1763) 914 22 22 710
Hypera dauci (Olivier, 1807) 113 00 00 113
Hypera pollux (Fabricius, 1796) 57103 511 2859 2833
Hypera rumicis (Linnaeus, 1758) 4074 35 2545 1624
Hypera meles (Fabricius, 1792) 5996 00 2438 3958
Hypera fornicata (Penecke, 1928) 2340 00 1014 1626
Hypera arator (Linnaeus, 1758) 4788 12 1623 3663
Hypera diversipunctata (Schrank, 1798) 79 01 44 34
Hypera suspiciosa (Herbst, 1795) 103195 814 4880 61101
Hypera obovata (Csiki, 1934) 25 01 22 12
Hypera denominanda (Capiomont, 1868) 920 00 710 410
Hypera postica (Gyllenhal, 1813) 625 22 417 46
Hypera plantaginis (DeGeer, 1775) 826 00 311 615
Hypera nigrirostris (Fabricius, 1775) 93142 812 4970 4660
Hypera viciae (Gyllenhal, 1813) 729 00 44 525
Limobius borealis (Paykull, 1792) 1027 03 416 68
Erirhininae         
Grypus equiseti (Fabricius, 1775) 104145 914 3950 6781
Thryogenes festucae (Herbst, 1795) 3368 27 2041 1420
Thryogenes nereis (Paykull, 1800) 1036 00 526 510
Thryogenes scirrhosus (Gyllenhal, 1836) 1321 00 1118 23
Notaris bimaculatus (Fabricius, 1787) 629 00 322 47
Notaris scirpi (Fabricius, 1792) 2167 24 1345 918
Notaris acridulus (Linnaeus, 1758) 74115 914 4369 2732
Notaris aethiops (Fabricius, 1792) 74115 1120 3745 3050
Tanysphyrinae         
Tanysphyrus lemnae (Paykull, 1792) 3374 15 2250 1319
Tanysphyrus ater Blatchley, 1928 1431 00 818 613
Curculioninae         
Ellescus scanicus (Paykull, 1792) 3086 23 1952 1331
Ellescus bipunctatus (Linnaeus, 1758) 4764 11 2536 2327
Dorytomus tremulae (Fabricius, 1787) 34143 11 1999 1543
Dorytomus tortrix (Linnaeus, 1761) 3967 37 2335 1925
Dorytomus lapponicus J.Sahlberg, 1892 33 11 11 11
Dorytomus ictor (Herbst, 1795) 12 01 11 00
Dorytomus hirtipennis (Bedel, 1884) 33 33 00 00
Dorytomus edoughensis Desbrochers des Loges, 1875 56195 713 3096 2786
Dorytomus dejeani Faust, 1882 327 01 122 34
Dorytomus taeniatus (Fabricius, 1781) 48104 13 2457 3044
Dorytomus melanophthalmus (Paykull, 1792) 5591 11 3058 3032
Dorytomus rufatus (Bedel, 1886) 58 01 33 34
Dorytomus salicinus (Gyllenhal, 1827) 817 12 714 11
Dorytomus salicis Walton, 1851 04 04 00 00
Dorytomus majalis (Paykull, 1792) 59 15 11 33
Dorytomus dorsalis (Linnaeus, 1758) 27 02 11 14
Pseudostyphlus pillumus (Gyllenhal, 1836)       
Smicronyx smreczynskii Solari, 1952 733 00 27 626
Cionus tuberculosus (Scopoli, 1763) 1838 11 618 1319
Cionus scrophulariae (Linnaeus, 1758) 72158 49 2671 4778
Cionus hortulanus (Geoffroy, 1785) 74169 38 3282 4679
Cionus longicollis Brisout de Barneville, 1863 16 15 01 00
Cionus nigritarsis Reitter, 1904 947 00 538 59
Stereonychus fraxini (DeGeer, 1775) 636 12 428 36
Cleopus pulchellus (Herbst, 1795) 419 01 216 22
Tychius quinquepunctatus (Linnaeus, 1758) 1048 110 630 68
Tychius polylineatus (Germar, 1824) 714 00 310 44
Tychius breviusculus Desbrochers des Loges, 1873 1164 00 11 1063
Tychius meliloti Stephens, 1831 1653 02 525 1326
Tychius stephensi Gyllenhal, 1836 2567 00 1641 1326
Tychius picirostris (Fabricius, 1787) 108181 55 5583 6293
Sibinia primita (Herbst, 1795) 1747 712 318 917
Sibinia pyrrhodactyla (Marsham, 1802)        
Sibinia pellucens (Scopoli, 1772)        
Sibinia viscariae (Linnaeus, 1761) 2763 18 820 2135
Acalyptus carpini (Fabricius, 1792) 3862 34 2841 917
Acalyptus sericeus Gyllenhal, 1836 3755 11 2943 811
Anthonomus pomorum (Linnaeus, 1758) 58 00 00 58
Anthonomus humeralis (Panzer, 1795) 75181 57 3485 4789
Anthonomus undulatus Gyllenhal, 1836 45 23 11 11
Anthonomus pedicularius (Linnaeus, 1758)        
Anthonomus conspersus Desbrochers des Loges, 1868 3148 11 1934 1213
Anthonomus sorbi Germar, 1821 625 26 518 11
Anthonomus rubi (Herbst, 1795) 126210 921 5477 84112
Anthonomus brunnipennis Curtis, 1840 1011 00 22 89
Anthonomus phyllocola (Herbst, 1795) 103290 510 57149 52131
Anthonomus pinivorax Silfverberg, 1977 4273 22 1728 2443
Anthonomus rectirostris (Linnaeus, 1758) 5497 411 2848 2838
Brachonyx pineti (Paykull, 1792) 132281 715 4881 92185
Curculio nucum Linnaeus, 1758 721 00 22 619
Curculio betulae (Stephens, 1831) 618 29 33 36
Archarius crux (Fabricius, 1777) 220 14 216 00
Archarius salicivorus (Paykull, 1792) 69121 917 4066 2838
Rhynchaenus quercus (Linnaeus, 1758) 823 00 722 11
Rhynchaenus iota (Fabricius, 1787) 2535 22 612 1821
Rhynchaenus lonicerae (Herbst, 1795) 50132 00 3490 2142
Rhynchaenus fagi (Linnaeus, 1758)       
Rhynchaenus testaceus (Müller, 1776) 4767 33 2439 2025
Rhynchaenus calceatus (Germar, 1821) 2740 00 1927 1013
Rhynchaenus rusci (Herbst, 1795) 100164 712 5179 5373
Tachyerges decoratus (Germar, 1821) 1941 24 1125 812
Tachyerges rufitarsis (Germar, 1821) 524 12 219 23
Tachyerges salicis (Linnaeus, 1758) 97130 614 4558 4758
Tachyerges stigma (Germar, 1821) 141223 915 6493 80115
Tachyerges pseudostigma (Tempère, 1982) 2431 02 1415 1014
Isochnus populicola (Silfverberg, 1977) 2544 11 1932 511
Isochnus foliorum (Müller, 1764) 64105 34 4675 2226
Isochnus flagellum (Ericson, 1902) 813 23 57 23
Rhamphus pulicarius (Herbst, 1795) 79138 614 4273 3751
Rhamphus oxyacanthae (Marsham, 1802) 1234 00 719 615
Gymnetron rostellum (Herbst, 1795) 11 00 00 11
Gymnetron melanarium (Germar, 1821) 3779 00 2442 1337
Gymnetron beccabungae (Linnaeus, 1761) 1726 23 1015 68
Gymnetron veronicae (Germar, 1821) 2327 11 1215 1111
Rhinusa antirrhini (Paykull, 1800) 75143 721 4371 3651
Mecinus collaris Germar, 1821 921 00 11 920
Mecinus pascuorum (Gyllenhal, 1813) 2153 33 1134 816
Miarus thuleus Kangas, 1980 11 11 00 00
Miarus campanulae (Linnaeus, 1767) 91212 712 5077 41123
Cleopomiarus distinctus (Boheman, 1845) 1440 22 28 1230
Cleopomiarus graminis (Gyllenhal, 1813) 3495 44 1737 1954
Cleopomiarus dulcinasutus (Kangas, 1976) 610 00 25 45
Cleopomiarus graminoides (Kangas, 1976) 613 12 46 25
Anoplus plantaris (Naezen, 1794) 4970 57 3042 1621
Anoplus roboris Suffrian, 1840 1931 46 914 811
Bagoinae         
Hydronomus alismatis (Marsham, 1802) 29100 16 1939 1355
Bagous petro (Herbst, 1795) 222 00 222 00
Bagous limosus (Gyllenhal, 1827) 57 46 11 00
Bagous longitarsis Thomson, 1868 27 11 00 16
Bagous collignensis (Herbst, 1797) 58 23 24 11
Bagous frit (Herbst, 1795) 918 01 410 67
Bagous lutulosus (Gyllenhal, 1827) 22 22 00 00
Bagous brevis Gyllenhal, 1836        
Bagous tempestivus (Herbst, 1795) 59 12 11 46
Bagous czwalinai Seidlitz, 1891 01 01 00 00
Bagous lutosus (Gyllenhal, 1813) 715 613 01 11
Bagous puncticollis Boheman, 1845 939 00 835 24
Bagous robustus Brisout de Barneville, 1863        
Bagous lutulentus (Gyllenhal, 1813) 1542 24 1033 55
Bagous glabrirostris (Herbst, 1795) 1234 00 1029 35
Dryophthorinae         
Dryophthorus corticalis (Paykull, 1792) 26 24 12 00
Cossoninae         
Cossonus parallelepipedus (Herbst, 1795) 37 11 14 12
Cossonus cylindricus Sahlberg, 1835 777 00 339 538
Rhyncolus elongatus (Gyllenhal, 1827) 820 11 12 617
Rhyncolus ater (Linnaeus, 1758) 200491 2034 75123 126334
Rhyncolus sculpturatus Waltl, 1839 90256 66 3970 52180
Phloeophagus lignarius (Marsham, 1802) 01 01 00 00
Phloeophagus turbatus Schönherr, 1845 46134 11 1743 3190
Mesoptiliinae         
Magdalis phlegmatica (Herbst, 1797) 38177 33 2032 18142
Magdalis nitida (Gyllenhal, 1827) 1927 11 33 1523
Magdalis linearis (Gyllenhal, 1827) 1219 11 36 812
Magdalis duplicata Germar, 1819 94452 34 4881 47367
Magdalis frontalis (Gyllenhal, 1827) 48378 816 1937 26325
Magdalis violacea (Linnaeus, 1758) 77293 58 4567 30218
Magdalis carbonaria (Linnaeus, 1758) 6586 23 2632 3751
Magdalis barbicornis (Latreille, 1804) 13 13 00 00
Magdalis ruficornis (Linnaeus, 1758) 92156 48 4170 5578
Molytinae         
Lepyrus arcticus (Paykull, 1792) 1128 11 37 820
Hylobius piceus (DeGeer, 1775) 96157 55 4475 5277
Hylobius abietis (Linnaeus, 1758) 2772664 2336 107542 1842086
Hylobius pinastri (Gyllenhal, 1813) 226818 812 67191 173615
Hylobius transversovittatus (Goeze, 1777) 1631 11 1219 511
Pissodes castaneus (DeGeer, 1775) 45169 33 1946 29120
Pissodes pini (Linnaeus, 1758) 178463 1123 85146 91294
Pissodes gyllenhalii (Sahlberg, 1834) 108362 44 5191 63267
Pissodes validirostris (Sahlberg, 1834) 3245 12 1217 2126
Pissodes harcyniae (Herbst, 1795) 66165 11 3260 38104
Pissodes piniphilus (Herbst, 1797) 48112 45 2536 2171
Trachodes hispidus (Linnaeus, 1758) 62132 11 3155 3576
Cryptorhynchinae         
Cryptorhynchus lapathi (Linnaeus, 1758) 5795 00 2240 3755
Acalles echinatus (Germar, 1824) 2039 00 1421 918
Baridinae         
Baris artemisiae (Herbst, 1795) 1038 00 323 715
Limnobaris t-album (Linnaeus, 1758) 3260 00 2547 1113
Limnobaris pilistriata (Stephens, 1831) 82146 816 4066 4564
Limnobaris reitteri Munster, 1928        
Ceutorhynchinae         
Eubrychius velutus (Beck, 1817) 510 00 23 37
Phytobius leucogaster (Marsham, 1802) 1437 00 926 611
Pelenomus comari (Herbst, 1795) 3968 33 2449 1516
Pelenomus waltoni (Boheman, 1843) 1119 00 612 57
Pelenomus canaliculatus (Fåhraeus, 1843) 2546 00 1428 1118
Pelenomus quadrituberculatus (Fabricius, 1787) 5977 34 3844 2229
Pelenomus velaris (Gyllenhal, 1827) 2133 00 1424 89
Pelenomus quadricorniger (Colonnelli, 1986) 11 00 00 11
Neophytobius muricatus (Brisout de Barneville, 1867) 58 12 12 44
Neophytobius quadrinodosus (Gyllenhal, 1813) 13 11 00 12
Rhinoncus perpendicularis (Reich, 1797) 5397 00 2958 3039
Rhinoncus inconspectus (Herbst, 1795) 2156 11 1441 1114
Rhinoncus pericarpius (Linnaeus, 1758) 84117 912 5369 2836
Rhinoncus bruchoides (Herbst, 1784) 70112 610 3346 3656
Rhinoncus castor (Fabricius, 1792) 133331 1017 5477 78237
Auleutes epilobii (Paykull, 1800) 103166 612 4568 6186
Rutidosoma globulus (Herbst, 1795) 3268 34 1428 1936
Scleropterus serratus (Germar, 1824) 734 00 531 33
Amalus scortillum (Herbst, 1795) 2554 24 1531 1319
Poophagus sisymbrii (Fabricius, 1777) 11 11 00 00
Tapeinotus sellatus (Fabricius, 1794) 3469 22 2043 1724
Coeliodes rubicundus (Herbst, 1795) 105175 47 4777 6291
Coeliodes nigritarsis Hartmann, 1895 1132 00 724 48
Coeliodes rana (Fabricius, 1787) 615 00 59 36
Coeliodes ruber (Marsham, 1802) 47 46 11 00
Thamiocolus viduatus (Gyllenhal, 1813) 1642 35 1028 59
Thamiocolus sahlbergi (Sahlberg, 1845) 420 00 17 313
Micrelus ericae (Gyllenhal, 1813) 73130 722 4163 3145
Zacladus geranii (Paykull, 1800) 140223 1325 6385 79113
Ceutorhynchus scapularis Gyllenhal, 1837 1629 11 1219 39
Ceutorhynchus pallipes Crotch, 1866 48112 66 2762 2144
Ceutorhynchus erysimi (Fabricius, 1787) 67118 710 3352 3856
Ceutorhynchus ignitus Germar, 1824 1660 23 620 1437
Ceutorhynchus pervicax Weise, 1883 01 00 01 00
Ceutorhynchus barbareae Suffrian, 1847 3073 22 2150 1521
Ceutorhynchus chalybaeus Germar, 1824 614 00 46 38
Ceutorhynchus thomsoni Kolbe, 1900 212 11 00 111
Ceutorhynchus pectoralis Weise, 1895 314 00 00 314
Ceutorhynchus hirtulus Germar, 1824 613 610 11 12
Ceutorhynchus sulcicollis (Paykull, 1800) 1848 613 1228 37
Ceutorhynchus pallidactylus (Marsham, 1802) 925 12 718 25
Ceutorhynchus atomus Boheman, 1845 721 11 317 33
Ceutorhynchus cochleariae (Gyllenhal, 1813) 67 23 22 22
Ceutorhynchus constrictus (Marsham, 1802) 11 11 00 00
Ceutorhynchus unguicularis Thomson, 1871       
Ceutorhynchus pleurostigma (Marsham, 1802) 13 13 00 00
Ceutorhynchus roberti Gyllenhal, 1837 229 00 123 16
Ceutorhynchus puncticollis Boheman, 1845 423 11 15 417
Ceutorhynchus rapae Gyllenhal, 1837 1530 00 822 88
Ceutorhynchus obstrictus (Marsham, 1802) 86166 69 4368 5389
Ceutorhynchus gallorhenanus Hoffmann, 1954 3499 00 1331 2868
Ceutorhynchus griseus Brisout de Barneville, 1869       
Ceutorhynchus inaffectatus Gyllenhal, 1837 1143 13 529 711
Ceutorhynchus granulicollis Thomson, 1865 11 11 00 00
Ceutorhynchus querceti (Gyllenhal, 1813) 4790 00 3366 1624
Ceutorhynchus typhae (Herbst, 1795) 83164 614 5497 3353
Ceutorhynchus cakilis (Hansen, 1917) 849 00 739 310
Ceutorhynchus hampei Brisout de Barneville, 1869 1066 36 118 942
Ceutorhynchus pulvinatus Gyllenhal, 1837 514 11 19 34
Ceutorhynchus pollinarius (Forster, 1771) 641 00 638 13
Ceutorhynchus distinctus Brisout de Barneville, 1870 35 00 22 13
Ceutorhynchus molleri Thomson, 1868 322 01 320 11
Ceutorhynchus punctiger (Sahlberg, 1835) 83151 916 3260 5375
Ceutorhynchus fennicus Faust, 1895 1721 34 77 810
Ceutorhynchus arquatus (Herbst, 1795) 16 00 16 00
Ceutorhynchus rugulosus (Herbst, 1795) 44 00 33 11
Ceutorhynchus melanostigma (Marsham, 1802) 48 00 11 37
Ceutorhynchus triangulum Boheman, 1845 4574 59 2235 2130
Ceutorhynchus campestris Gyllenhal, 1837 633 00 00 633
Ceutorhynchus litura (Fabricius, 1775) 4377 00 2035 2742
Ceutorhynchus pallidicornis Gougelet & Brisout de Barneville, 1860 321 00 24 217
Ceutorhynchus asperifoliarum (Gyllenhal, 1813) 11 00 00 11
Ceutorhynchus larvatus Schultze, 1897 510 22 36 22
Sirocalodes depressicollis (Gyllenhal, 1813) 3465 23 1631 2031
Sirocalodes quercicola (Paykull, 1792) 2053 36 1740 47
Calosirus apicalis (Gyllenhal, 1827) 1926 00 810 1216
Trichosirocalus troglodytes (Fabricius, 1787) 1434 12 1222 410
Trichosirocalus barnevillei (Grenier, 1866) 2955 00 1632 1523
Nedyus quadrimaculatus (Linnaeus, 1758) 91189 711 54109 4769
Orobitidinae         
Orobitis cyaneus (Linnaeus, 1758) 59111 510 2946 3355
Rhynchophorinae         
Sitophilus granarius (Linnaeus, 1758) 110 110 00 00
Sitophilus oryzae (Linnaeus, 1763) [import] 34 00 34 00
Sitophilus zeamais Motschulsky, 1855 [import] 12 00 12 00
Scolytinae         
Hylurgops glabratus (Zetterstedt, 1828) 114449 22 78245 50202
Hylurgops palliatus (Gyllenhal, 1813) 2161132 1432 108547 120553
Hylastes ater (Fabricius, 1792)       
Hylastes brunneus Erichson, 1836 2371713 1732 118411 1321270
Hylastes cunicularius Erichson, 1836 3093689 1220 126959 2102710
Hylastes attenuatus Erichson, 1836 11 00 00 11
Hylastes angustatus (Herbst, 1793) 11 00 11 00
Hylastes opacus Erichson, 1836 128653 58 55124 85521
Hylesinus crenatus (Fabricius, 1787) 1038 11 523 614
Hylesinus fraxini (Panzer, 1799) 730 11 417 312
Hylesinus varius (Fabricius, 1775)        
Xylechinus pilosus (Ratzeburg, 1837) 1571095 22 74490 97603
Tomicus minor (Hartig, 1834) 50121 416 2942 2563
Tomicus piniperda (Linnaeus, 1758) 193490 1534 116197 77259
Dendroctonus micans (Kugelann, 1794) 3769 23 2757 89
Phloeotribus spinulosus (Rey, 1883) 126343 11 56107 74235
Polygraphus subopacus Thomson, 1871 75270 23 49135 28132
Polygraphus poligraphus (Linnaeus, 1758) 140773 414 60114 90645
Polygraphus punctifrons Thomson, 1886 79178 22 47113 3163
Carphoborus cholodkovskyi Spessivstev, 1916 22 00 00 22
Carphoborus rossicus Semenov, 1902 623 12 213 48
Carphoborus minimus (Fabricius, 1798) 01 01 00 00
Scolytus ratzeburgi Janson, 1856 93184 512 4673 5299
Scolytus mali (Bechstein & Scharfenberg, 1805)        
Scolytus intricatus (Ratzeburg, 1837) 1391 17 751 633
Scolytus rugulosus (Ratzeburg, 1837) 1332 14 58 720
Pityogenes chalcographus (Linnaeus, 1761) 3513429 1431 149633 2302765
Pityogenes irkutensis Eggers, 1910 24 02 22 00
Pityogenes saalasi Eggers, 1914 17 01 16 00
Pityogenes trepanatus (Nördlinger, 1848) 731 12 27 522
Pityogenes quadridens (Hartig, 1834) 165547 1031 86198 82318
Pityogenes bidentatus (Herbst, 1783) 187775 1243 95227 96505
Orthotomicus longicollis (Gyllenhal, 1827) 39 11 11 27
Orthotomicus proximus (Eichhoff, 1868) 79172 1250 4565 2657
Orthotomicus suturalis (Gyllenhal, 1827) 127734 1018 65154 66562
Orthotomicus laricis (Fabricius, 1792) 76213 616 3783 36114
Ips acuminatus (Gyllenhal, 1827) 4060 12 3242 716
Ips sexdentatus (Börner, 1776) 1829 01 1727 11
Ips duplicatus (Sahlberg, 1836) 1822 35 1010 57
Ips typographus (Linnaeus, 1758) 149365 1127 92153 60185
Ips amitinus (Eichhoff, 1872) 153391 56 118193 38192
Lymantor coryli (Perris, 1855) 810 23 23 44
Dryocoetes alni (Georg, 1856) 120346 414 44113 81219
Dryocoetes autographus (Ratzeburg, 1837) 3253310 1627 145780 2082503
Dryocoetes hectographus Reitter, 1913 144609 615 77253 78341
Crypturgus subcribrosus Eggers, 1933 133577 27 54114 86456
Crypturgus cinereus (Herbst, 1793) 81199 512 1932 58155
Crypturgus pusillus (Gyllenhal, 1813) 92208 934 4162 46112
Crypturgus hispidulus Thomson, 1870 168536 717 69142 105377
Trypodendron domesticum (Linnaeus, 1758) 45155 00 30111 2044
Trypodendron laeve Eggers, 1939 61198 411 3396 3291
Trypodendron lineatum (Olivier, 1795) 2381733 1226 132644 1291063
Trypodendron signatum (Fabricius, 1792) 2241750 511 104818 146921
Xyleborus dispar (Fabricius, 1792) 122418 27 52190 80221
Xyleborus cryptographus (Ratzeburg, 1837) 1858 36 310 1242
Trypophloeus alni (Lindemann, 1875) 23 12 00 11
Trypophloeus bispinulus Eggers, 1927 45267 210 18138 28119
Trypophloeus asperatus (Gyllenhal, 1813) 627 13 15 419
Trypophloeus discedens Palm, 1950 1351 00 512 839
Ernoporicus caucasicus (Lindemann, 1876)       
Ernoporus tiliae (Panzer, 1793) 1453 14 938 411
Cryphalus abietis (Ratzeburg, 1837) 2961 25 1124 1932
Cryphalus saltuarius Weise, 1891 108294 33 61183 54108
Pityophthorus micrographus (Linnaeus, 1758) 126290 58 4886 82196
Pityophthorus lichtensteinii (Ratzeburg, 1837) 73276 11 47115 31160
Pityophthorus morosovi Spessivtseff, 1926 55 00 22 33
Pityophthorus glabratus Eichhoff, 1878 16 01 00 15
Pityophthorus tragardhi Spessivtseff, 1921 57 00 23 34
Gnathotrichus materiarius (Fitch, 1855) 22 00 11 11